Suuline kokkulepe, kui puudub testament

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Suuline kokkulepe, kui puudub testament

20 Apr 2012, 07:32

Tere, mul on mure selles, et minu isa suri 1.aprill. (Olen ainus laps isal. ) Ja see elukaaslane, kellega ta koos elas, ei luba, ega anna mulle isale kuuluvat autot. Isa ostis selle pangalaenuga, iga kuu läks otse maha. Nad olid nagu eraldi leibkond, üks oli tööl ja isa sai vallalt mingit toetust enne, kui eelpensionile läks. Nüüd, matuse päeval karjus mulle, et ma pole oma isa laps ja mitte ühtegi asja tema mulle ei loovuta vabatahtlikult. Et midagi saada, pean laskma DNA test-i teha. Enne oma surma isa rääkis, et auto jääb mulle, mingit testamenti muidugi tehtud pole. Isa ütles, et kui ta sureb ja laen maksmata veel, maksan mina edasi, auto pole muidugi mingit varandust väärt, aga sellisele naisele ma seda ka ei jäta. Raha pole, tööd pole, olen töötu. Maksta nagu millegagi pole. Ehk on mingi muu võimalus selle naise käest auto kätte saada. Ma kardan, et ta müüb selle auto lihtsalt maha, sest ta vihkab mind, ega ei anna heaga seda mulle ära. Äkki saate mulle kuidagi nõu anda!

Re: Suuline kokkulepe, kui puudub testament

20 Apr 2012, 07:35

Üks osa vastusest Teie küsimusele sõltub sellest, kas Teie isa on isana Teie sünniakti kantud. Kui see nii on, siis olete oma isa seadusjärgne pärija juhul, kui pole tehtud testamenti, ning sellisel juhul Teil pärimiseks kindlasti mingit DNA testi vms vaja teha ei ole. Kui isa siiski sünniakti kantud pole ehk juriidilises mõttes ei ole Te tema laps, siis tuleb isaduse tuvastamiseks kõigepealt kohtusse pöörduda. Samas ei kehti Eestis suulised testamendid. Ehk, kui keegi on midagi suusõnaliselt lubanud, siis selline lubadus testamendina kahjuks ei kehti. Kui testamenti ei ole tehtud, siis toimub pärimine seaduse alusel. Seaduse alusel on esimesteks ehk esimese järjekorra pärijateks lapsed. Kui lapsi ei ole, siis järgmisena läheb pärimisõigus surnud isiku vanematele, kui üks või mõlemad on surnud, siis on pärijaks surnud isiku õed-vennad. Kui ka neid sugulasi ei ole, siis läheb pärimisõigus üle surnud isiku vanavanematele ja kui mõni neist on surnud, siis surnud isiku onudele-tädidele. Sugulaste kõrval pärib abikaasa, kui abielu on ametlikult registreeritud. Elukaaslane ei ole pärija. Abikaasa osa suurus sõltub sellest, millise järjekorra pärijate kõrval ta pärib. Isiku surma korral läheb pärijale kuulunud vara üle pärijatele. Kui auto on ostetud liisinguga ehk surnud isik ei olnud selle auto omanik, vaid kasutaja, siis läheb pärijale üle liisinguleping ja sellest tulenevalt ilmselt ka auto kasutamise õigus. Enne, kui pärimismenetlus ei ole läbi viidud, ei saa öelda, kellele vara kuulub – ehk enne ei ole võimalik seda ka realiseerida. Kui keegi valdab ilma aluseta pärandvara, siis saab pärija selle välja nõuda kohtu kaudu. Omaabi ei ole antud juhul õigustatud ehk jõuga autot enda valdusesse võtta ei saa.


Vastas Eve Strang

Vasta