1. leht 1-st

Pärimisõigus

Postitatud: 22 Apr 2012, 13:48
Tere!
Isa tappis venna 21.12.2004.a. Kohus mõistis isa 3-ks aastaks tingimisi. Kogu ühisvara päris isa Kas minul on õigus pärida venna vara? Tartu 2-toaline keskküttel korter, auto, garaaž, talu Laeva külas. Praeguseks olevat kõik müüdud. Alles Tartus kööktuba ja Kuremaal 3- tol korter. Olen isa eestkostja alates 04.04.2012-04.04.2017. Kas isa on võimalik panna vanglasse istuma? Kes peab maksma vanadekodu eest, kui isa vaja sinna panna? Vanemate abielu lahutati, kui olin 11.a. Õde on minust 8.a. vanem. Vend on minust 3.a. vanem, kasvas Puiatu internaatkoolis, hiljem oli pidevalt vanglas. Alimente pole isa maksnud.

Re: Pärimisõigus

Postitatud: 30 Apr 2012, 14:49
Kahjuks ei ole esitatud asjaoludest võimalik üheselt aru saada, mida täpselt teada soovite. Kui päriti Teie 2004. aastal surnud venna järelt, siis oleks oluline teada, kas pärimisel ilmnesid ka venna tapmisega seotud asjaolud. Samuti kas väljendasite ka soovi pärida, nt pöördusite selleks notari poole.

Üldiselt pidi 2004. aastal kehtinud pärimisseaduse kohaselt pärida sooviv pärija selle vastu võtma ning üheks võimaluseks seda teha, oli esitada notarile vastav avaldus. Pärijale läheb üle kogu pärandaja vara. Isik, kes on vara pärinud, saab seda vabalt käsutada.

Soovitame Teil pärimisega seotud küsimuses pöörduda notari poole, kes saab vastavalt konkreetsetele asjaoludele selgitada , kas ja millised õigused Teil on.

Perekonnaseaduse § 97 kohaselt on vanem, kes ei ole võimeline ennast ise ülal pidama, õigustatud ülalpidamist saama lastelt. PKS § 103 kohaselt kohus võib kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda, eelkõige kui: 1) ülalpidamist saama õigustatud isiku abivajadus on tekkinud tema enda ebamõistliku käitumise tagajärjel;

2) õigustatud isik on jämedalt rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu;

3) õigustatud isik on süüdi tahtlikus kuriteos ülalpidamist andma kohustatud isiku või tema lähikondse suhtes.

Ehk juhul, kui vanem ei suuda endaga ise toime tulla ja vajab paigutamist hoolekande vms. asutusse ning tal ei ole võimalik tasuda teenuse eest oma osa, siis eeldatakse, et tema lapsed peaksid võimaldama talle ülalpidamist, kui neil on seda võimalik anda. Ülalpidamiskohustuse täitmisest saab vabastada vaid kohus.

Ülalpidamist, hooldusteenust jms seotud küsimused soovitame esitada kohaliku omavalitsuse sotsiaalhooldustöötajale. Eeldatavasti on hooldusteenuse eest tasumiseks võimalik kaaluda ka eestkostet vajavale isikule kuuluva vara müüki, kuid selleks on kindlasti vajalik kohtu eelnev nõusolek.

Kindlasti ei ole eestkostet ja hooldust vajavat inimest võimalik panna sel põhjusel vanglasse.


Vastas Eve Strang