vabaabielus naise pärimisõigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

vabaabielus naise pärimisõigused

24 Apr 2012, 10:43

Tere!

olen elanud 15 aastat vabaabielus mehega, kellega on neli ühist last (vanuses 14 kuni 9). Elame mehe talus, millesse olen aga palju investeerinud (ca 0,5 milj. krooni). Olen müünud ära oma korteri ja selle raha eest parandasin katused, ehitasin maja pikemaks, vahetasin aknad jne. Lisaks on kogu talu maad erastatud meie ühiste laste "rahade" eest, mida riik pakkus.

Häda on selles, et kõik on mehe nimel ja ta ei ole nõus minu sooviga, et võiksin omada õiglaselt teatud protsendi kogu kinnisasjast. Ma olen üleni õnnetu, sest ei tulnud selle peale, et asjad nii võivad keerata. Olen olnud heausklik.

Ma ei julge ka kohtusse minna oma nõudmistega, sest see tähendaks vist et mul pole enam elamiskohta... meie suhted ei ole enam niigi head.

Mees on teinud testamendi, millest mina suurt ei tea, aga niipalju on ta öelnud, et pärijateks saavad meie lapsed ja täiskasvanud poeg esimesest abielust. Mind ei ole arvestatud. Kuna mehe tervis on väga halb, siis on selline seis minus tekitanud palju sisemist stressi. Ma ei tea, kuidas oleks õige käituda.

Ühest küljest tahaks, et elu oleks õiglane - samas, kui mul pole mingeid shansse oma õigustatud vara omanikuks saada, siis pole ju mõtet kohtusse minnagi ja niigi haigusega võitlevat meest väntsutada. Pealegi pole mul sellist raha, et kohtukulusid kaotuse puhul kinni maksta.
Teisest küljest peaksin ju ometi hakkama ükskord enda eest seisma.

Mis õigused oleks mul peale mehe surma testamenti vaidlustada? ja kui edukas ma selles oleksin (suuremate kulutuste tsekid on alles)? Ma ei ole huvitatud laste pärandiosa vaidlustamisest - küll aga vaidlustaksin seda, et tal pole õigust pärandada minule kuuluvat vara (selle pärandaksin ju siiski vaid enda lastele).
Või peaksin hoopis tegutsema juba NÜÜD, tema eluajal advokaadi poole pöörduma ja asjad klaariks tegema?

Lisaks olen hetkel töötu ja peame võib-olla töökohaga seonduvalt end lastega sisse kirjutama teises kohas (et lasel oleks võimalik elukoha järgses koolis käia). Kas siis jääbki meile (mulle) enam mingeid õigusi endises kodukohas midagi nõuda?
Võib-olla tuleks just enne uut sissekirjutust kohtusse pöörduma?

Tänud juba ette vastamise eest!

Re: vabaabielus naise pärimisõigused

30 Apr 2012, 14:49

Tegemist on üsna keerulise küsimusega, millele ei ole võimalik vaid paari lausega vastata. Soovitame pöörduda täpsema nõu saamiseks juristi või advokaadi poole, mis puudutab kohtusse pöördumist. Pärimisega seotud küsimustes saab Teid nõustada notar.

Eesti õigus tunnustab vaid ametlikult registreeritud abielu ja seetõttu kooselu jooksul soetatud vara ei muutu elukaaslaste ühiseks varaks.

Kui olete teinud teise isiku (antud juhul elukaaslase) varale oma vahendite arvelt parendusi, siis see ei muuda parendatud vara Teie omaks. Küll võib Teil olla rahaline nõue selle isiku vastu, kelle vara parendasite. Nimetatud asjaolud tuleb kõik tõendada ja nendes küsimustes saab Teid aidata jurist.

Testamenti ei saa vaidlustada põhjusel, et Teid ei määratud pärijaks. Testamendi tegemine on isiku vaba tahe. Teatud pärijate ringil (näiteks alaealised lapsed, kelle suhtes vanemal on ülalpidamiskohustus) on sundosa saamise õigus, kui nad on testamendiga pärandist ilma jäetud või on nende osa vähendatud. Pärimisseadus annab ka kindlad alused, kes ja milliste asjaolude esinemisel saavad testamenti tühistada peale pärandaja surma ning nendeks isikuteks on eelkõige seadusjärgsed pärijad.

Kuna vabaabielus elav elukaaslane ei kuulu seadusjärgsete pärijate ringi, siis ei ole Teil võimalik testamendi tühistamiseks kohtusse pöörduda isegi siis, kui esineks seaduses toodud alus.

Niinimetatud sissekirjutamine ehk elukohana registreerimine omandivaidlustes või rahaliste nõuete esitamisel tähtsust ei oma.


Vastas Eve Strang

Vasta