Pärandist loobumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandist loobumine

30 Apr 2012, 14:45

Mul oleks teile paar minu jaoks olulist küsimust. Enne aga väike sissejuhatus teemast.

Naisel sureb ära onu. Antakse kas võimalust, kas võtta pärandus vastu või loobuda. Pärandust, kui sellist polegi, aga kardetakse, et lahkunul võis olla võlgu. Tahaksime pärandist loobuda. Naisel on lapsed kahe mehega. Meile on öeldud, et tuleb aeg kinni panna kahe erineva notari juures kuna üks mees elab mandril, teine Saaremaal. Mitte kumbki ei ole nõus koos minema. Naine on abielus saaremaal oleva mehega. Allkirju loobumiseks on vaja mõlemalt isalt.

1. Miks peab mees allkirja andma. Kas naine ei või ise laste eest otsustada kuna lapsed on alaealised ja meestel on niikuinii sellest ükskõik.

2. Juhul kui mehed peavad ikkagi allkirja andma, siis mis saab siis kui meestel ei ole võimalust allkirja anda. Kas siis sellisel juhul on naine sunnitud pärandi vastu võtma.

3.Juhul kui naine on mehega suhted katkestanud, ei tea kus viimane elab, siis kas ta peab pärandi vastu võtma.

4.Kui mees näiteks pole nõus üleüldse allkirja andma, siis kas naine on sunnitud pärandi vastu võtma isegi siis kui ta seda ei soovi.

5.Kas on naisel mingi võimalus pärandist loobuda ja võimalikke võlgnevusi mitte endale saada.

Küsimusi võiksin küsida veel mitmeid, aga loodan, et saite põhimõttest aru ja loodan, et saan oma küsimustele vastused.

Re: Pärandist loobumine

30 Apr 2012, 14:47

Esmalt tuleks arvestada, et täiskasvanu poolt pärandist loobumiseks ei ole endiste abikaasade nõusolek vajalik. Küll aga tekib peale vanema pärandist loobumist olukord, kus õigus pärida läheb üle tema lastele. Alaealiste eest peavad tõesti otsuseid tegema mõlemad vanemad, kui ühist hooldusõigust ei ole lõpetatud.

01.07.2010. jõustunud perekonnaseaduse järgi on vanematel ühine hooldusõigus. Hooldusõiguslik vanem on lapse seaduslik esindaja. Ühist hooldusõigust omavatel vanematel on ühine esindusõigus. See tähendab, et vanemad peaksid mõlemad lapse esindajana tegema avalduse alaealise lapse nimel pärandist loobumiseks.

Kui vanemad ei soovi ühist hooldusõigust teostada, siis saab seda muuta kohtu kaudu. Kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust edaspidi ühiselt teostada, on kummalgi vanemal õigus kohtult hagita menetluses taotleda, et lapse hooldusõigus antaks talle osaliselt või täielikult üle. Kuni 01.07.2012 on vanematel võimalik esitada perekonnaseisuametnikule isiklikult ühine avaldus ühise hooldusõiguse lõpetamiseks ja vanema hooldusõiguse andmiseks ühele vanemale.

Konkreetse pärimismenetlusega seotud küsimused soovitame esitada notarile, kes pärimisasja lahendab. Tema oskab öelda ka seda, mis tähtaja jooksul tuleb avaldused esitada ja kuidas on võimalik konkreetses asjas avaldusi teha. Samuti võimaldaks ka ilmselt otse notarilt saadav info paremini otsustada, kas pärandist loobumine enda ja laste nimel on antud menetluses ainuvõimalik ja otstarbekas.


Vastas Eve Strang

Vasta