Pärimis-ja perekonnasuhted, ühisomand

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimis-ja perekonnasuhted, ühisomand

18 Juun 2012, 18:48

Minu ema suri hiljuti. Ema oli ametlikus abielus minu isaga. Olen oma ema ja isa ainus järeltulija. Minu ema varaks oli maja ja 2 korterit. Notar selgitas, et pärimisõiguse kohaselt läheb päritav vara automaatselt ühisomandisse. Ühisomandist kinnistute lahutamine on teenustasu eest ja kuna perekondlikud suhted on head, ei näe esialgu põhjust ühisomandit nö osadeks lahutada vaid eelistame sellega tegeleda hiljem.
Nüüd aga minu küsimused:
Mis sisuline vahe on ühisomandil ja kaasomandil?
Mis juhtub ühisomandisse kuuluva varaga juhul kui:
a) minu isa uuesti abiellub?
b) mina abiellun?
Kas juhul kui ühisomandist vara osadeks jaotamine toimub abielu kestel (minu või minu isa abielu kestel) ja ei ole tehtud abielueelset varajagamise lepingut, siis kas need korterid (või mõtteline osa ühisvaraks olevatest korteritest) muutub automaatselt abielus olijate ühisvaraks?

Re: Pärimis-ja perekonnasuhted, ühisomand

22 Juun 2012, 12:04

Tere

Ilmselt peate ühisomandi all silmas pärandvara ühisust – st kui pärandi on vastu võtnud mitu pärijat (kaaspärijad), siis kuulub pärandvara neile ühiselt (ehk tekib pärandvara ühisus). Pärandvara ühisus tähendab, et kaaspärijale ei kuulu osa pärandvara hulka kuuluvast asjast (nt korterist), vaid osa kogu pärandvarast (st osa kõigest, mis kuulub pärnadvara koosseisu). Kui pärandvara ühisust ei ole lõpetatud ja pärandvara jagatud, siis nt registritesse (kinnistusraamatusse) kantakse pärijad ühisomanikena ehk ilma neile kuuluvaid osasid märkimata (küll aga on pärimistunnistusel näha iga pärija pärandiosa suurus). Kaasomandi puhul on määratletud mõttelised osad, mis kantakse mh ka registritesse.

Pärandvara ühisuse ja kaasomandi erinevus seisneb ka selles, et pärandvara ühisuse puhul ei ole kaaspärijal võimalik müüa nt temale kuuluvat osa korterist (pärija ei või iseseisvalt käsutada pärandvara hulka kuuluvaid esemeid või mõttelist osa nendest). Pärandvara ühisuse korral saab kaaspärija võõrandada talle kuuluvat osa ühisusest (st pärija võib käsutada temale kuuluvat mõttelist osa pärandvara ühisusest ehk kogumist). Küll aga saavad kaaspärijad võõrandada/ koormata pärandvara hulka kuuluvaid esemeid koos.

Pärandvara ühisus on võimalik lõpetada, misjärel saab pärandvara hulka kuuluvad asjad pärijate vahel jagada – mh saab jagada nii, et asi jäetakse kaasomandisse. Kaasomanik võib temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada. Kaaspärijad jagavad pärandvara kokkuleppel, kuid vaidluse korral jagab pärandvara pärija nõudel kohus.

Abiellumise puhul: varaühisuse varasuhte puhul abikaasa lahusvara moodustavad mh esemed, mis olid abikaasa omandis enne abiellumist või mille abikaasa omandas abielu kestel tasuta käsutuse, sealhulgas kinke alusel või pärimise teel.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta