Kuidas teha testamenti

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kuidas teha testamenti

02 Juul 2012, 19:41

Tere!
Soovin nõu testamendi koostamise teemal. Raske puudega inimene, kel liikumisvõime praktiliselt puudub või on väga piiratud, soovib pärandada korterit lähedasele (mitte sugulasele). Et hiljem ei tekiks küsimusi, on notariaalselt kinnitatud testament ilmselt kõige mõistlikum. Mis dokumente on vaja, kas kõigi osapoolte kohalolek on vajalik või kas on võimalik volitada kedagi enda eest sellised tehinguid sõlmima? Kodus vabas vormis kirjutatud testament ei tundu väga turvalise viisina. Kahjuks antud teemal väga algaja ning seaduse üksipulgi läbilugemise asemel eelistan otsest nõu ekspertidelt:)

Tänud ette!

Re: Kuidas teha testamenti

09 Juul 2012, 16:52

Tere

Testamendi tegemise kohta info hankimiseks soovitame Teil tutvuda Notarite Koja teabekeskuse materjalidega / vt. http://www.notar.ee/529/.

Õiguslik alus – pärimisseadus (PärS), saadaval elektroonilisest Riigi Teatajast https://www.riigiteataja.ee/akt/13334158.

Levinud on suhtumine, et notariaalne testament on õiguskindlam. Kui testamendi koostamisse kaasata notar /valdkonna spetsialist/ siis on testamenti teha soovival isikul õigus loota testamendi koostamisega kaasneval õigusabile.

Mis dokumente vaja – seda nimetab siis ka juba notar (http://www.notar.ee: testamendi vormistamiseks piisab, kui võtta notari juurde kaasa enda isikuttõendav dokument ning pärijate andmed (nimi, sünniaeg või isikukood). Kui ei soovita pärandada kogu vara, vaid üksnes kindlat osa sellest, on vajalikud andmed selle vara kohta, nt. pangaarve number, kinnistu või korteri asukoht jms).

Volitamine – testament üks väheseid tehinguid, mille peab isik ise tegema (esindaja kasutamine võimalik ei ole / PärS § 19 lg 2).

Kui testamenti teha sooviva isiku tervis on väga vilets, saab kaaluda notari koju/haiglasse vms kutsumist (väljaspool notaribürood kaasnevad lisakulutused – notari töötasu + sõidukulu, vt notari tasu seadus § 36 lg 2 ja lg 3 ).

Kodune testament - õiguslikult täiesti aktsepteeritav; NB! kodune testament kaotab kehtivuse, kui selle tegemise päevast on möödunud 6 kuud ja testaator sel ajal elab (nt. unustab või ei ole enam võimeline uut testamenti tegema; vt. PärS § 25 lg 1).

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta