Pärimine kärgperes, abieluvara leping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine kärgperes, abieluvara leping

01 Okt 2012, 14:58

Tere.
Oleme kinnisvara soetamas ja tekkis küsimus ühisvara pärimise osas. Oleme abikaasaga 2. korda abielus. Minul eelmisest abielust 2 last ja temal 1 laps ning nüüd meil ka 1ühine laps. Kinnisvara ostame minu abielueelse vara müügist saadud (4/6), eraisikult (1/6) ja pangast võetud laenu (1/6) raha abil. Pangalaenu võtab abikaasa. Nüüd küsimus: kui minu või minu abikaasaga peaks midagi juhtuma - kuidas siis pärand jaguneb? Millise abieluvara lepingu peaks sõlmima, et minu 3-le lapsele jääks pärandvarana hetkel ostetav vara? Kui pangalaen on tasutud siis võiks 1/6 omandatud kinnisvarast ka abikaasa omandiks saada. Eesmärk on, et pärimise puhul see õiglaselt jaguneks.

Re: Pärimine kärgperes, abieluvara leping

11 Okt 2012, 11:08

Tere,

ÕTB vabandab, et tehnilistel põhjustel olete jäänud vastuse ootele. Teie kirjeldus ja küsimused annavad ÕTB-le võimaluse vastata järgmiselt:
Seadusjärgseteks pärijateks on pärandaja abikaasa ja lapsed. Selleks, et seadusjärgsete pärijate ringi või nende osade suurust muuta, tuleks teha testament. Selleks oleks soovituslik pöörduda notari poole.
Pärandvaraks, mis läheb üle pärijatele, on surnud isikule kuulunud vara (sh õigused, asjad ning kohustused, nt kinnistu ja laenud). Varaühisuse puhul läheb kõik abielu ajal soetatu abikaasade ühisomandisse. Abieluvaralepinguga võib tunnistada ühisvaraks või lahusvaraks üksikuid esemeid. Pärandada saab ainult seda vara, mis abikaasale kuulub, st lahusvara ja osa ühisvarast.
Kinnistu omandamise ja abieluvaralepingu sõlmimise korral on nõutav notariaalselt tõestatud vorm. Selleks, et kinnistu omandisuhted ning korraldused surma puhuks vastaks Teie tahtele, tuleb oma soovid edastada notarile. Notar selgitab välja Teie tahte ja õiguslikult korrektseks tehinguks olulised asjaolud. Samuti selgitab notar tehingu tähendust, õiguslikke tagajärgi ja tehingu tegemise erinevaid võimalusi.
Lisaks tasub tutvuda perekonnaseadusega, 4.ptk abikaasade varasuhted (https://www.riigiteataja.ee/akt/127062012012).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta