abikaasa suri

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

abikaasa suri

03 Dets 2012, 15:25

Tere!
Minu abikaasa suri, olime abielus 42 aastat, kõik vara on ostetud koos abielu ajal. Testamenti tal ei olnud. Mul on nüüd küsimus, et mida mina saan pärida ja kas ma võin oma kodust ilma jääda? Meil on pojapoeg (poeg on surnud), kes ei ela Eestis ja kes meiega läbi ei käi. Ilmselt on tema nüüd pärija? Mida ma tegema peaksin, et oma osa enda nimele saada?

Re: abikaasa suri

03 Dets 2012, 15:26

Tere,

Pojapoeg on antud juhul üheks pärijaks (pärimisseaduse kohaselt enne pärandaja surma surnud alaneja sugulase asemele astuvad need alanejad sugulased, kes on pärandajaga suguluses surnud alaneja sugulase kaudu). Koos pojapojaga olete oma abikaasa pärijaks ka Teie.

Eelduslikult on Teil abikaasaga abielu ajal soetatud vara puhul tegemist ühisvaraga, mistõttu kuulub esmalt pool varast omandiõiguse alusel Teile. Teine pool moodustab siis pärandi, mida jagate pojapojaga. Seega jaguneks Teile koos abikaasaga kuulunud vara üle omandiõigus nii, et Teile kuulub ühisvarast pool ja pärandist pool ehk kokku ¾ varast. Kuidas pärijad omavahel pärandisse kuuluvad esemed jagavad, sõltub kokkuleppest (või selle puudumisel – kohtulahendist).

Esmalt tuleks pöörduda notari poole, et viia läbi pärimismenetlus. Notarilt saab ka edasist asjakohast infot.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta