Õiguste ja kohustuste pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Õiguste ja kohustuste pärimine

22 Jaan 2013, 13:13

Tere

Novembris 2012 suri vanaema, kellel oli tehtud notariaalne testament, mille järgi olen mina ainukeseks pärijaks. Testamendis on lause: "nimetan kogu oma vara, mis mulle kuulub minu surma päeval, ükskõik millest see koosneb ja kus asub, samuti kõigi minu varaliste õiguste pärijaks ...(minu nimi)...." Eile sain kätte ka notariaalse pärimistunnistuse, kus on punkt: " pärijale lähevad üle kõik pärandaja õigused ja kohustused, sh kogu pärandaja vara, mis ei ole lahutamatult seotud pärandaja isikuga".
Vanaemal oli sõlmitud kindlustusseltsis laste kogumiskindlustus, kus kindlustusvõtjaks on tema, kindlustatud isikuks mina ja soodustatud isikuks minu poeg. Leping sõlmitud 2005a, kindlustusperiood kuni 2019a. Hetkel kogunenud summa on 1600 eurot. Soovides antud leping üles öelda ja see raha välja võtta, ütles kindlustusseltsi töötaja, et mul ega kellegil teisel puudub antud õigus, kuna kindlustusvõtja pole elu jooksul määranud volitatud isikut. Lepingu tingimustes aga kirjas:

6. Kindlustusvõtja surm
6.1. Kindlustusvõtja võib määrata kindlustuslepingus volitatud
isiku, kellel on kindlustusvõtja surma korral enne
kogumisperioodi lõppemist õigus võtta üle kindlustuslepingust
tulenevad kindlustusvõtja õigused ja kohustused.
6.2. Kui kindlustusvõtja ei ole volitatud isikut määranud või kui
volitatud isik ei ole kindlustusvõtja õigusi ja kohustusi üle
võtnud, jätkub kindlustusleping kuni kogumisperioodi lõpuni
ilma kindlustusvõtjata.

Et sisuliselt läheb leping edasi, kuni minu poeg saab täisealiseks ning ainult temal on õigus see raha sealt kätte saada. Minul kui pärijal pole mingit õigust lepingut lõpetada ega tingimusi muuta. Kas see vastab tõele? Kas pärimistunnistus, mille järgi ma pärin kõik vanaema õigused, kohustused ja vara, pole eelduseks, et saan antud lepingu üles öelda ja vara (kogunenud summa, mis on ju testaatori varaks, mille ta mulle pärandas) välja võtta? Kas notariaalse pärimisrtunnistusega ma mitte ei võta üle kindlustusvõtja õigusi ja kohtustusi, nagu ütleb Laste kogumiskindlstuslepingu punkt 6.2.?

Re: Õiguste ja kohustuste pärimine

29 Jaan 2013, 21:04

Tere,

Pärandiks on pärandaja vara, mis pärandaja surma korral läheb üle pärijale. Pärandiks ei ole pärandaja õigused ja kohustused, mis seadusest tulenevalt või oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga (PärS § 1,2). Pärandi vastuvõtmisega lähevad pärijale üle kõik pärandaja õigused ja kohustused, välja arvatud need, mis oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga või mis seadusest tulenevalt ei saa ühelt isikult teisele üle minna. (PärS § 130).
Küsija on väljatoonud lepingus sätestatud eriregulatsiooni kindlustusvõtja surma puhuks. Võttes ühtlasi arvesse ka lepingu teisi tingimusi, tuleks lähtuda sellest, et lepingu sellistel tingimustel sõlmimine ning volitatud isiku määramata jätmine oli Teie vanaema tahe.
Üldregulatsioonina võlaõigusseaduse § 425 lg 2 kohaselt pärast kindlustusvõtja surma ei või tema pärijad soodustatud isikut asendada
Siinne foorum ei võimalda tutvuda lepingutingimuste ja dokumentidega, seetõttu tuleks pöörduda kindlustusvaldkonna spetsialisti juurde isiklikule konsultatsioonile.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta