Pärimisseadus ??

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimisseadus ??

05 Veebr 2013, 19:36

Tere.
Sain täna teada, et mind on määratud oma kauge sugulase pärijaks. Notar väidab,et on saatnud mulle aasta tagasi tähitud kirja, kus oli ka selgitatud,et võin pärandist loobuda 3-e kuu jooksul, juhul kui temaga ühendust võtan. Mina aga seda kirja ei ole saanud. Täna saadud kirjaga selgitab mulle notar, et on minu pärandiks ainult võlad, mis on tekkinud väidetavalt pärandajale ebaseaduslikult määratud pensioniga.Tänases ümbrikus oli ka selle väidetavalt aasta tagasi saadetud kirja koopia, kus ei olnud sõnagi sellest, mida pärand sisaldab. Kas ei peaks tegelikult nii olema, et ka selles kirjas tulnuks lahti seletada, millest pärand tegelikult koosneb. Pensioni määrab ju inimesele riik, mitte mina ja tavakodanik ei pea riigi möödalaskmiste pärast vastutama. Oskab keegi nõu anda mida mina peaksin tegema. Aitäh.

Re: Pärimisseadus ??

12 Veebr 2013, 22:53

Tere

Pärimismenetluse algatamiseks õigustatud isikul on pärimismenetluse läbiviimise ajal õigus tutvuda notari poolt pärandaja õiguste ja kohustuste kohta tehtud päringute ja järelepärimiste tulemustega. Pärimismenetluse algatamise kohta saadetud teates notar päringute ja järelepärimiste tulemusi kajastama ei pea.
Seadus sätestab, et juhul kui isikul ei ole õigust saada riiklikku pensioni või kui riikliku pensioni maksmine lõpetatakse enne, kui Sotsiaalkindlustusameti otsuse alusel kinnipeetav enammakstud summa on täielikult kustutatud, teeb Sotsiaalkindlustusamet isikule või tema pärijale enammakstud summa tagasinõudmiseks ettekirjutuse koos hoiatusega. Hoiatuses märgitud tähtaja jooksul ettekirjutuse täitmata jätmise korral on Sotsiaalkindlustusametil õigus anda ettekirjutus sundtäitmisele täitemenetluse seadustikus sätestatud korras.
Pärast pensionäri surma alusetult väljamakstud riikliku pensioni on pärija või muu makse saaja kohustatud Sotsiaalkindlustusametile tagastama. Enammakstud summa tagasinõudmiseks teeb Sotsiaalkindlustusamet isikule ettekirjutuse koos hoiatusega. Hoiatuses märgitud tähtaja jooksul ettekirjutuse täitmata jätmise korral on Sotsiaalkindlustusametil õigus anda ettekirjutus sundtäitmisele täitemenetluse seadustikus sätestatud korras.
Pärija on kohustatud täitma kõik pärandaja kohustused. Pärandvara ebapiisavuse korral peab pärija need kohustused täitma oma vara arvel, välja arvatud juhul, kui ta pärast inventuuri tegemist on täitnud kohustused seaduses sätestatud korras, kui on välja kuulutatud pärandvara pankrot või kui pankrotimenetlus on lõppenud pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu.
Soovitan Teil konsulteerida pärimisasja menetlenud notariga pärandvara inventuuri läbiviimise vajaduse teemal, vajadusel taotleda pärandvara inventuuri läbiviimist ning esitada kohtule avaldus pärandvara pankroti väljakuulutamiseks.

Lugupidamisega
Kätlin Aun-Janisk
notar

Vasta