Tere.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tere.

03 Sept 2013, 08:41

Juuli kuus suri minu vend, kellel on kolme aastane tütar ( lapse emaga vend koos ei elanud). Vennast jäi maha ainult hunnik võlgasid ja siit ka küsimus, kes ja millises järjekorras peab pärandist loobumise avalduse tegema ( vanemad on juba ammu surnud)? Kas ka minu kaks poega peavad tegema avalduse, et mitte ühel heal päeval saada halva üllatuse osaliseks?
Parimat,
XY

Re: Tere.

09 Sept 2013, 10:16

Tere,

Kui vennal oli laps, siis on tema oma isa seadusjärgseks esimese järjekorra pärijaks. Alaealist last saab esindada pärimismenetluses tema seaduslik esindaja (ema) seaduses sätestatud korras.
Teise järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased (st kui vanemaid enam ei ole, siis pärandaja õed-vennad ja nende lapsed). Teise järjekorra pärijad pärivad, kui esimese järjekorra pärijaid ei ole/ on loobunud pärandist!
Pärija võib pärandi vastu võtta või pärandist loobuda. Pärandist loobumise tähtaeg on kolm kuud. Tähtaeg hakkab kulgema hetkest, kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest. Notar võib tähtaega pärima õigustatud isiku taotlusel pikendada või määrata uue tähtaja, kui pärima õigustatud isik on lasknud tähtaja mööda mõjuval põhjusel ja kui teised pärima õigustatud isikud sellele vastu ei vaidle. Vaidluse korral lahendab asja kohus.
Isik, kes astub pärandist loobunu asemele, võib pärandi vastu võtta või sellest loobuda sama tähtaja jooksul, kui selleks oli õigus loobunul. Tähtaega arvestatakse päevast, millal pärandist loobunu asemele astuja loobumisest teada sai.
Täpsemat infot konkreetsete asjaolude alusel saab pärimisasja menetlevalt notarilt.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Re: Tere.

09 Sept 2013, 12:51

lisame veel notari vastuse

Vastavalt pärimisseadusele pärivad sugulased kolmes järjekorras. Teise järjekorra pärijad pärivad, kui esimese järjekorra pärijaid ei ole.
Esimese järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja alanejad sugulased (antud juhul siis venna 3-aastane tütar). Juhul kui esimese ringi pärija loobub pärandist, siis tekkib pärimisõigus teise järjekorra seadusjärgsetel pärijatel (pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased). Kuna pärandaja vanemad on surnud, siis on teise ringi pärijateks nende lapsed ehk siis pärandaja õed-vennad. Kui keegi õdedest-vendadest on surnud või loobub pärandist, siis on pärimisõigus tema lapsel (lastel).
Pärandist loobumise tähtaeg on kolm kuud. Tähtaeg hakkab kulgema hetkest, kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest.
Tulenevalt eeltoodust arvan, et teil ei ole vaja veel tõtata pärandist loobumise avaldust tegema, sest teie pärimisõigus tekkib alles siis, kui esimese ringi pärija loobub pärandist. Teie poegadel tekkib pärimisõigus alles siis, kui eelnevalt on pärandist loobunud pärandaja laps ja seejärel ka teie ise.
Kuni teieni pole jõudnud informatsiooni selle kohta, et esimese ringi pärija on pärandist loobunud ja teie pärimisõigus on tekkinud, ei ole teil tarvidust pärandist loobumise avaldust esitada.
Juhul kui peaksite siiski osutuma venna pärijaks, oleks hea teada järgmist: pärija võib notariaalselt tõestatud inventuuri nõude notarile esitada kolme (3) kuu jooksul pärast seda, kui ta saab teada või oleks pidanud teada saama asjaoludest, millest võib järeldada, et pärandvarast ei piisa pärandaja võlausaldajate nõuete rahuldamiseks. Pärija on kohustatud täitma kõik pärandaja kohustused. Pärandvara ebapiisavuse korral peab pärija need kohustused täitma oma vara arvel, välja arvatud juhul, kui ta pärast inventuuri tegemist on täitnud kohustused seaduses sätestatud korras, kui on välja kuulutatud pärandvara pankrot või kui pankrotimenetlus on lõppenud pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu.
Täiendavate küsimuste korral soovitan konsulteerida notariga.

Lugupidamisega
Kätlin Aun - Janisk
notar

Vasta