Mul on küsimus pärimise kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mul on küsimus pärimise kohta

14 Okt 2013, 09:53

Tere
Minu tädi suri septembris. Maha jäid kaks täiskasvanud joodikust poega ja tema surnud tütre kaks täisealist last.Testamenti tehtud ei olnud. Pärimisakt avati oktoobris. Majja on sissekirjutatud surnud tütre poeg. Maja ja teiste hoonete võtmed on joodikust poja käes, neid kätte ei saa. Nüüd need kaks poega müüvad hoogsalt tädi asju ja korraldavad majas joominguid. Surnud tütre lastele tegid nad selgeks, et neil vanaema koju enam asja ei ole, et kõik kuulub neile. Mida teha, et see asjade müük lõpetada? Kelle poole abi saamiseks pöörduda? Politsei ütleb ,et nemad aidata ei saa.Kas oleks võimalik uksed kinnipitseerida kuni pärimine on lõpetatud? Tänan vastamast

Re: Mul on küsimus pärimise kohta

21 Okt 2013, 11:24

Tere,

Küsimuses toodud andmete kohaselt on tädi seadusjärgsed pärijad tema pojad ja surnud tütre lapsed, kes siis koos saavad, kui just keegi ei loobu pärandist, tädist jäänud pärandvara ühisomanikeks.
Ühisomanikud peaksid pärandvara kasutama, käsutama kokkuleppel, arvestades üksteise huve. Paraku tuleb küsimuses kirjeldatud juhtumil mängu inimfaktor ja pärijate erinevad arusaamad sellest, kuidas tuleks pärandvara kasutada, käsutada.
Loomulikult peaksid pärijad arvestama üksteise huvidega, kuid mis saab siis, kui keegi pärijatest seda ei tee?
Maja ukse kinnipitseerimine ei tundu siinkohal reaalne lahendus, kuna ühel pärijatest teiste nõusolekuta seda õigust teha ei ole ja kohtu kaudu on protseduur aeganõudev ning küsitava lahendusega.
Pärandvara müügitehingud peaksid pärijad tegema koos. Kinnisasja müümisel kontrollib notar, et müügitehingu sõlmiksid kõik ühisomanikud, aga koduse sisustuse esemete võõrandamisel selline kontroll puudub. Vähemalt ei pea te muretsema selle pärast, et onud ilma teie teadamata maja ära müüvad.
Küsimuse esitaja peaks enda jaoks selgeks mõtlema, millisteks sammudeks ta enda õiguste kaitsmisel valmis on. Kas olete valmis pöörduma kohtusse? Millised tõendid on teil esitada selle kohta, millised asjad majast kadunud ja mis hinnaga müüdud?
Soovitan veelkord suhelda teiste pärijatega ning proovida leida kokkulepe pärandavaraga toimimise osas. Juhul kui see ei õnnestu ning olete kindel, et olete valmis minema onude vastu kohtusse, siis soovitan pöörduda vastavale õigusalasele nõustamisele.

Lugupidamisega
Kätlin Aun - Janisk
notar

Vasta