Käendaja pärija kohustused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Käendaja pärija kohustused

03 Veebr 2014, 16:51

Tere, 5 kuud tagasi suri minu isa, sain nüüd teada, et ta oli olnud käendajaks tuttavale, kes oma kohustusi panga ees ei täitnud. Kohtu kaudu nõuti, et käendajad maksaksid. Isa oli töötu ja ilmselt polnud võimalusi maksta. Kuna pärandist loobumise aeg on möödas, kas tuleb minul, kui isa pärijal hakata maksma võõra inimese pangalaenu või on mul praegu veel mingit võimalust pääseda võõra laenu maksmisest, sest pole ma ju ei laenuvõtja ega käendaja?

Re: Käendaja pärija kohustused

07 Veebr 2014, 18:17

Tere,

Pärimisseadus sätestab, et pärija on kohustatud täitma kõik pärandaja kohustused. Pärandvara ebapiisavuse korral peab pärija need kohustused täitma oma vara arvel, välja arvatud juhul, kui ta pärast inventuuri tegemist on täitnud kohustused seaduses sätestatud korras, kui on välja kuulutatud pärandvara pankrot või kui pankrotimenetlus on lõppenud pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu.
Koos pärimismenetluse algatamisega tasuks seega taotleda pärandvara inventuuri ning juhul kui pärandaja võlad (sh käenduslepingust tulenevad kohustused) ületavad muu pärandavara väärtuse, tuleks võlgade tasumise vältimiseks pöörduda kohtusse pärandvara pankroti väljakuulutamiseks.
Soovitan pöörduda notari vastuvõtule pärimismenetluse algatamiseks (juhul kui pärimismenetlust ei ole veel algatatud). Notariaaltoimingu raames on võimalik esitada notarile pärimisasjaga seotud küsimusi, saada vastavasisulist nõuannet.

Lugupidamisega
Kätlin Aun-Janisk
notar

Vasta