Küsimus pärandist loobumise kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus pärandist loobumise kohta

09 Veebr 2014, 17:35

Tere!
Sain alljärgneva teatise - kas mul on pärandist loobumiseks (nii isa kui ema) vaja esitada avaldus? Kas avaldus tuleb vormistada notari juures?
Millised kulud sellega kaasnevad? Riigilõiv? Ja kas ka notari tasu?

Jaanuar 2014 esitas kodanik X notarile avalduse 2007 aasta surnud isa ja 2012 surnud ema pärimismenetluse algatamise ja pärandi vastu võtmise kohta.
Teil kui pärandajate pojal on õigus nendest jäänud vara pärimisest seaduse järgi osa võtta või sellest loobuda.
Vastavalt pärimiseaduse paragrahv 119 lg 1 on ema pärandist loobumise tähtaeg 3 kuud, arvates hetkest kui pärija sai teada või pidi teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest.
Nimetatud tähtajaks pärandist loobumise avalduse mitte esitamisel loetakse teid ema pärandi vastu võtnuks.
Kui soovite isa jäänud vara pärimisest osa võtta palun esitada notarile vastav avaldus hiljemalt märts 2014.
Nimetatud tähtajaks avalduse mitte esitamisel loetakse teid isa pärandit mitte vastuvõtnuks ning pärimisõiguse tunnistus väljastatakse avalduse esitanud pärijale.

Re: Küsimus pärandist loobumise kohta

12 Veebr 2014, 14:03

Tere,

2007. aastal ja 2012. aastal kehtisid Eestis erinevad pärimisseadused ja tulenevalt sellest on ka erinevad antud pärimisasjade menetlemisega seotud protseduurid ning võimalused.
2007. aastal surnud isa pärandi puhul on teil õigus kas pärand vastu võtta või pärandist loobuda.
2007. aastal kehtinud pärimisseaduse kohaselt tuleks pärandi vastuvõtmiseks või sellest loobumiseks esitada notari poolt määratud tähtajal notarile avaldus, mille notar tõestab.
Kui pärija ei ole esitanud pärandi vastuvõtmise avaldust ega avaldust pärandist loobumise kohta, kuid on asunud pärandvara või selle osa valdama, kasutama või käsutama, loetakse ta pärandi vastu võtnuks.
Ühtlasi sätestas nimetatud pärimisseadus, et pärija, kes pärandvara valdab, kasutab või käsutab, võib pärandist loobuda, esitades pärandist loobumise avalduse notari poolt selleks määratud tähtajal.
Kui pärima õigustatud isik ei ole notari poolt pärandi vastuvõtmiseks määratud tähtajal pärandvara valdama, kasutama või käsutama asunud ega pärandi vastuvõtmise või pärandist loobumise avaldust esitanud, on ta õiguse pärandile kaotanud ning tema pärandiosa jagatakse pärandi vastu võtnud pärijate vahel juurdekasvuõiguse alusel.
Seega juhul kui te isa järgi pärida ei soovi, ei ole teil vaja esitada notarile avaldust, välja arvatud juhul kui olete asunud pärandavara valdama, kasutama, käsutama. Viimasel juhul tuleks siiski esitada notarile avaldus pärandist loobumiseks.
2012. aastal ema järgi pärimisel käib pärimismenetlus uue pärimisseaduse ning muutunud reeglite alusel.
2012. a kehtinud pärimisseaduse kohaselt on pärandist loobumise tähtaeg kolm kuud. Tähtaeg hakkab kulgema hetkest, kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest.
Kui pärija selle tähtaja jooksul pärandist ei loobu, loetakse ta pärandi vastu võtnuks.
Pärandist loobumiseks tuleb kolme kuu jooksul pärandaja surmast ja oma pärimisõigusest teadasaamisest esitada notarile avaldus, mille notar tõestab.
Notar võib nimetatud tähtaega pärima õigustatud isiku taotlusel pikendada või määrata uue tähtaja, kui pärima õigustatud isik on lasknud tähtaja mööda mõjuval põhjusel ja kui teised pärima õigustatud isikud sellele vastu ei vaidle. Vaidluse korral lahendab asja kohus.
Seega ema pärandist loobumiseks tuleks esitada notarile sellekohane tõestatud avaldus. Samas on ema surmast möödunud aega arvestades tõenäoliselt pärandaja surmast ja teie pärimisõigusest teadasaamisest möödunud rohkem kui kolm kuud ning olete pärandist loobumise avalduse esitamisega hiljaks jäänud.
Pärandist loobumise avalduse tõestamise notari tasu on 6,35 eurot, millele lisandub käibemaks, pärandi vastuvõtmise notari tasu on 65,15 eurot, millele lisandub käibemaks. Riigilõivu antud toimingute puhul tasuda ei tule.
Soovitan antud küsimustes konsulteerida pärimisasja menetleva notariga, kellel on kindlasti rohkem informatsiooni nende pärimistoimikutega seoses.

Lugupidamisega
Kätlin Aun - Janisk
notar

Vasta