testament

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

testament

09 Apr 2015, 13:53

TERE

19-ndal märtsil notar alustas pärimismenetlust, testamendi alusel mille ta ise koduse visiidi ajal vormistas 15. august 2013a. Surnud testaator oli minu elukaaslane ja kuna lastega läbikäimist ei olnud, tegi testamendi minu nimele. Aga nüüd lapsed ärkasid ja pakuvad mulle kohtuvälist lahendust, et ma annaksin neile sellest pärandusest mingi osa (kas korteri või suvila). Advokaat helistas ja leppisime aja kokku, et saame kokku. Kuid mina hakkasin mõtlema, et nad hakkavad seal mind survestama mingite kohtukulude või veel millegagi. Ja sellepärast ma ei taha minna. Notar ütles mulle, et kui enne 20-ndat aprilli kohtumäärust ei tule, siis ta vormistab pärandi minu poolt vastuvõetuks. Küsimus on selles, et kuidas see kohtumääruse välja andmine käib, kas see võidakse enne 20-ndat aprilli välja anda, kui imselt praegu pole kohtusse sisse antud? Ja kuna notar tegi kodus testamendi, kas on üldse mingi võimalus, et see testament tühistatakse? Testaatoril oli küll mitmeid haiguseid nagu depressioon, dementsus, alžaimeri tõbi. Kaks kuud oli ta hooldushaiglas, sest mina käisin tööl ja arvasin, et tal on seal parem. Testamendi tegemise ajal oli ta juba nädal aega kodus olnud. Kui ma ütlen kohtumise ära põhjendusega, et ma pean advokaadiga nõu pidama, kas see võiks olla normaalne põhjendus?

Re: testament

09 Apr 2015, 15:59

Ma arvan, et kohtuda tasub ikka ja ära kuulata teise poole seisukohad.
Igal isikul on vaba voli teha testamenti ja seda saab vaidlustada kohtus vaid kaalukatel põhjustel. Reeglina notari tehtud testamenti on vaidustada ülikeeruline, kuna siis peab tõendama isiku teovõimetus.
Kui veresugulased siiski pöörduvad kohtu poole testamendi vaidlustamiseks, siis ka kohus peatab pärimistunnistuse väljastamise ja teavitab sellest notarit.


Vastas Priidu Pärna.

Vasta