testamendi vaidlustamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

testamendi vaidlustamine

12 Apr 2015, 15:45

Tere

Elukaaslane tegi testamendi minu nimele poolteist aastat tagasi. Veebruaris ta lahkus meie hulgast. Tema lapsed, kellega ta ei suhelnud, tahavad kohtu kaudu testamendi vaidlustada. Millised on põhjused, millal testaatori saab tagant järele piiratud teovõimega isikuks kuulutada? 21. aprillil lubas notar pärimistunnistuse vormistada. Advokaat küsis minu käest, millised tingimused on mul, et teha kohtuväline lahend. Aga mina ei taha seda teha. Kui ma neile ei vasta enne pärimistunnistuse vormistamist, siis kui pärimistunnistus on vormistatud, kas nemad saavad enam testamenti vaidlustada? Ma võin ju pärimistunnistuse alusel kohe enda omandisse registreerida.

Re: testamendi vaidlustamine

13 Apr 2015, 15:26

Pärimisseaduse § 88 lg 7 järgi kui testamendi tegemisel esines asjaolu, mis annab vastavalt tsiviilseadustiku üldosa seadusele aluse testamendi tühistamiseks, võib pärast pärandaja surma testamendi tühistada ka isik, kes oleks õigustatud pärima testamendi või selle osa kehtetuse korral. Testamendi tühistamiseks tuleb esitada hagi kohtusse. Hetkel võiks selle tühistamise aluseks olla näiteks see, et testaator ei olnud testamendi tegemise ajal otsuse- ja teovõimeline. Testamendi tühistamise hagi võib esitada kohtusse ühe aasta jooksul tühistamise aluseks olevast asjaolust teadasaamisest arvates, kuid mitte hiljem kui 30 aasta möödumisel pärandi avanemisest arvates.

Saan Teie küsimusest aru nii, et olete juba pärimismenetluse algatanud ning notar on ka teatanud pärimistunnistuse tõestamise kuupäeva. Kui notar on pärimistunnistuse väljastanud ja määranud, et olete pärija, siis selle tunnisuse alusel on teil võimlaik käsutada pärandvara.

Arvestades, et tegemist on konkreetse juhtumiga, oleks oluline vaadata kõiki asjaolusid ja hinnata testamenti ning seeläbi ka otsustada edasistes sammudes ning selles, kas ja milline kokkulepe tuleks Teil pärijatega sõlmida. Soovitan Teil pöörduda enda murega notari poole, kes konkreetseid asjaolusid hinnates Teid nõustada oskab ning selgitab millised on Teie õigused selles pärimisasjas ja kas pärandaja lastel on mingeid õigusi pärandava suhtes koostatud testamendi valguses.


Vastas Eve Põtter.

Vasta