Pärandvara ühisus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandvara ühisus

14 Apr 2015, 08:00

Kinnisvara on pärast pärimist kaasomandis. Seejuures ühele omanikest kuulub 1/2 varast ja teistele 1/6. Kas kellelgi kaasomanikest on õigus oma osa müüa ilma teiste nõusolekuta? Kas kellelgi on õigus nõuda pärandvara jagamist? Kas keegi kaasomanikest saab soovi korral nõuda oma osaluse lõpetamist ja teistelt selle eest rahalist hüvitist?

Re: Pärandvara ühisus

16 Apr 2015, 15:18

Saan Teie küsimusest aru, et olete omandanud kinnisasja. Küsimusest ei selgu, kas kinnisasi on pärijate kaasomandis või ühisomandis, kuna ühtlasi soovite teada, kas kellelgi on õigus nõuda pärandvara jagamist.

Juhul kui kinnisasi kuulub pärijatele, kes on pärandi on vastu võtnud (kaaspärijad), siis kuulub pärandvara neile ühiselt (pärandvara ühisus). See tähendab seda, et tehinguid teha pärandvarasse kuuluvate esemetega saavad pärijad ainult ühiselt. Pärimistunnistusele on küll märgitud iga pärija pärandiosa suurus, kuid kinnisasi kuulub pärijatele ühiselt. Pärimistunnistuse alusel on võimalik kinnistusraamatus näidata, et kinnisasi kuulub pärijatele ühiselt. Kui kinnistusraamatus on pärijate ühisus selliselt näidatud, siis ei saa pärija üksi kinnisasja võõrandada ja kinnisasjaga saavad pärijad teha tehinguid ainult ühiselt. Pärijal on õigus nõuda teistelt pärijatelt ühisomandi lõpetamist.

Juhul kui pärijad soovivad pärandvara omavahel jagada, siis on neil võimalik seda teha sõlmides seejuures pärandvara jagamise kokkulepe. Sellisel juhul on võimalik, et kinnistusraamatus näidatakse ära igale pärijale kuuluv mõttelise osa suurus kinnisasjast.

Kui kinnisasi kuulub pärijate kaasomandisse (kinnistusraamatus on näidatud iga omaniku mõttelise osas suurus) saab kaasomanik teha tehinguid endale kuuluva mõttelise osaga ning teiste kaasomanike nõusolek ei ole mõttelise osa võõrandamiseks vajalik. Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt kaasomandi lõpetamist. Kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.


Vastas Eve Põtter.

Vasta