Kinkeleping. Isiku surm. Isikliku kasutusõiguse kustutamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinkeleping. Isiku surm. Isikliku kasutusõiguse kustutamine.

24 Apr 2015, 08:43

Eellugu:Vanaema maja sai peale vanaema surma minu onule ja minule (mind võrdsustati pärimisel minu emaga - onu õde-, sest minu ema on surnud).
Onu oli joodik ja kinkis mõned aastad tagasi oma poole pärandiosast mulle kinkelepinguga isikliku kasutusõiguse seadmisega.
Ta on nüüd surnud. Ta läks kaduma üle aasta tagasi. Tundmatu isiku skelett, kes osutus lõpuks temaks, leiti eelmise aasta märtsis ja tuvastati DNA abil alles selle aasta märtsiks ehk 1 aasta hiljem.

Lepingus on kirjas, et isikliku kasutusõiguse kustutamiseks piisab õigustatud isiku surma tõendamisest. Kuidas ma pean seda tegema ja mis ajavahemikul?

Dokumente ma pole veel näinud, sest joomise tõttu tõõvõimetuspensionil olles oli ta valla hooldamisel ja dokumendid on veel seal. Valla töötaja ütles, et surma kuupäevaks on paberitel eelmise aasta märts ehk leidmise kuupäev, kui ei teatud veel tegelikult, et see on tema. Kas see, et surma kuupäevaks on aastatagune kuupäev mõjutab mind kuidagi selles asjas?

Mul ei ole mingit soovi seda müüma hakata ega sellega üldse midagi teha, seega pole sellega kiire, aga oleks vaja teada, kas seaduse järgi peab mingi aja sees tõendama kinkelepingu puhul kinkija surma ja kasutusõiguse kustutamist?

Re: Kinkeleping. Isiku surm. Isikliku kasutusõiguse kustutam

27 Apr 2015, 15:01

Praktikas tähendab see seda, et kui isiku surma fakt ja kuupäev on sisestatud rahvastikureistrisse, saab kinnisvara omanik teha notari kaudu või kinnistusraamatuportaalis avalduse kastusõiguse kustutamiseks. Muid nõudeid ei ole. Riigilõiv tuleb ka tasuda kande kustutamisel.


Vastas Priidu Pärna.

Re: Kinkeleping. Isiku surm. Isikliku kasutusõiguse kustutam

29 Apr 2015, 10:42

Aitäh vastuste eest!

Aga mõnele küsimusele on veel vaja vastust:

1) Kas on mingi ajavahemik, mis aja jooksul ma pean isikliku kasutusõiguse kustutama peale isiku surma või on see aeg piiramatu?
2) Kui suur on riigilõiv selle toimingu eest?
3) Kas ma saan kogu toimingu teha internetis ja kuidas?

Re: Kinkeleping. Isiku surm. Isikliku kasutusõiguse kustutam

29 Apr 2015, 15:57

Tähtaega ei ole. Riigilõiv sõtub selle kasutusõiguse seadmise väärtusest, mille aitab leida notar, kui kustutamisavaldus teha notari juures. Inimene saab ise teha kustutamisavalduse ID-kaardiga kinnistusraamatuportaalis (leiab justiitsministeeriumi või RIK-i kodulehelt lingi).


Vastas Priidu Pärna.

Vasta