Pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine

28 Apr 2015, 09:54

Minu vanatädi koos oma praeguseks surnud abikaasaga erastasid kahetoalise korteri kahepeale. Peale vanatädi ja tema abikaasa olid sisse kirjutatud samasse korterisse ka nende kaks täisealist poega S ja M. Vanatädi abikaasa suri. Üks poegadest (S) elas vabaabielu naisterahvaga ja neil sündis poeg. Vanatädi poeg (S) andis pojale oma perekonnanime.
Elasid nad kolmekesi naise korteris, kuid sissekirjutus jäi vanatädi pojal (S) vanatädi korterisse. Nüüd suri ka poeg (S) Vanatädi korteris elavad praegu vanatädi ise ja teine poeg (M). Nüüd nõuab naine lapse isa (S) pärandusosana osa vanatädi korterist.
Sain teada, et kohus on kuu lõpus ja vanatädi on nüüd sellise teate peale kodus südamerohtudega voodis.

Kas tal on selleks õigus? Korteriomanik on vanatädi, tema pojad S ja M ei ole/ei olnud korteriomanikud.

Re: Pärimine

28 Apr 2015, 09:56

Teie küsimusest saan aru, et vanatädi ja tema abikaasa erastasid abielu ajal korteri. Seega, kui nende abielus kehtis ühisvara vara suhe kuulus korter abikaasadele ühiselt. Inimese surma korral läheb tema vara üle tema pärijatele.

Sissekirjutus ei anna õigust korteri omandile ega ka mitte korteri kasutamise õigust.

Seega, vanatädi abikaasa surma järgselt kuulub korter tema abikaasa pärijate ja vanatädi ühisvara hulka. Selleks, et teada saada, kes on vanatädi abikaasa pärijad, tuleb läbi viia tema vara suhtes pärimismenetlus.

Pärimime saab toimuda seaduse või testamendi järgi ning pärijate väljaselgitamiseks tuleb pöörduda notari poole, kes algatab pärimismenetluse.
Kui vanatädi abikaasa oli teinud kehtiva testamendi, toimub pärimine testamendi järgi ja kui testamenti ei ole, selgitatakse pärijad välja seaduse järgi.
Esimeses järjekorras on seadusjärgse pärimise puhul pärandaja pärijad kõik tema lapsed jaabikaasa.

Teie küsimusest ei selgu, kas pärimismenetlus on läbi viidud ning millistel põhjustel on pöördutud kohtusse. Kui pärimismenetlust algatatud ei ole, siis tuleks pöörduda notari poole, kes oskab ka täpsemalt nõustada vanatädi tema õiguste osas pärandvaraks oleva korteri suhtes.


Vastas Eve Põtter.

Vasta