Kinnisvara vahetada või kinkida?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnisvara vahetada või kinkida?

29 Mai 2015, 13:46

Tere!
Küsimus, kuidas on parem käituda kinnisvaraga, kui vana inimene otsustas juba praegu kõik jagada?
Vanal inimesel on Tallinnas korter 56 m2 ja pool suvilat (kaasomand) ning 2 tütart.
Üks tütardest omab korterit Tallinas 37 m2, mida sooviks vahetada suure 56 m2 korteri ja poole suvila vastu (suvila on odav).
Vanal inimesel on valida, kas kinkida kummalegi tütrele pool korterit ja siis üks nendest peaks teise poole välja ostma,
kui soovib terve linnakorteri omanikuks saada, või vanal inimesel on võimalik vahetada, kuna korter 37 m2 on
9 m2 suurem, kui jagada 56 m2 pooleks. Selle vahe eest teine tütar soovib endale ka poolt suvilat.

Kui vana inimene peaks pärandama kõik võrdsetes osades, siis kummalegi tütrele niigi jääks pool korterit ja pool poolikut suvilat,
(kuna maja on veel kaasomandis).

Kas suure 56 m2 korteri omamine vahetamise käigus arvestatakse vahet nagu tulu? Tulumaksu küsimus.
Äkki vanal inimesl on mõistlikum kinkida ja siis tegemist on kinkimisaktidega?

Re: Kinnisvara vahetada või kinkida?

02 Juun 2015, 15:02

Pärimise puhul lapsed pärivad pärandaja vara võrdsetes osades seadusjärgse pärimise korral, mil testamenti tehtud ei ole. Kui testaator soovib, et pärimine leiaks aset teisiti, siis tuleks teha testament. Kui testament on koostatud teisiti ja kaldub nt kõrvale võrdsuse põhimõttest, siis lapsed võrdsetes osades ei päri ning pärimine toimub vastavalt testamendis tehtud korraldustele. Juhul kui pärijaid on mitu, siis valitsevad nad pärandvara ühiselt ning saavad tehinguid sellega teha ka ühiselt.

Juhul kui vara soovitakse kinkida, siis on vara omanik vaba tegema enda varaga kõiki tehinguid ning tal ei ole kohustust seda kinkida võrdselt enda kõikidele lastele.

Teie küsimusest ei selgu üheselt, kas soovitakse teha testamenti selliselt, et tütred saavad vara omanikeks pärast pärandaja surma või soovitakse teha kinkelepingut selliselt, et kingitakse vara ära ja tütred saavad vara omanikeks ema eluajal ning täpsemate vastuste saamiseks võiks pöörduda konsultatsiooni saamiseks notari poole.


Vastas Eve Põtter.

Re: Kinnisvara vahetada või kinkida?

03 Juun 2015, 20:27

Soovitakse teha kinkelepingut selliselt, et kingitakse vara ära ja tütred saavad vara omanikeks ema eluajal.
Kas kinnisvaraga vahetamine on tulumaksuvaba? Saan suurema- annan väiksema korteri, sest pool suurest
niigi saaksin tasuta (suure ema korteri teise pooliku eest annan teisele tütrele 1-toaline korter).
Kas kingitud kinnisvara vastu võtmine on tulumaksuvaba?

Re: Kinnisvara vahetada või kinkida?

04 Juun 2015, 15:15

Kui tohib soovitada ja oma eelnevatest kurbadest kogemustest (väga kurvad ja traagilised juhtumid) nõu anda, siis ei soovita oma eluajal oma vara kellelegi kinkida ega ära anda! Minu hea kolleeg on teile eelnevalt selgitanud, et oma vara suhtes saab teha testamendi, millega reguleeritakse vara jaotumine peale omaniku surma. Testamendi koostamine on märgatavalt odavam ja vara omanikule ka kindlam tehing, kui kirjeldatud tehingud.
Eesti Vabariigis ei ole üldse kinnisvara vahetuse võimalikkust. Kinnisvaraga seonduvad tehingud on kas kinkimine või vara ostu-müügitehingud. Te kas kingite teineteisele oma kinnisvara või siis ostate – müüte. Seda saab teile tehinguid teostav notar täpselt selgitada.
Kingituse vastuvõtmine ei ole tulumaksuga maksustatav.


Vastas Krista Paal.

Vasta