Testament ning selle vaidlustamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Testament ning selle vaidlustamine

07 Juun 2015, 20:05

Tere,

Minu vanaema tegi u. 10 aastat tagasi testamendi minu nimele, ehk et mina (lapselaps) pärin vanaema maja. Siit tuleb ka küsimus, et kui pika aja vältel ja mis tingimustel on seda võimalik vaidlustada?

Sest nimelt on meie perekonnas lood sellised, et minu onu (isa vend) ja tema pere ei oma vähemalt 20 aastat meie perega ega ka vanaemaga mingit kontakti ning ei ole mitte mingisugusel viisil suhelnud ega ka vanaema abistanud. Kuid kui mu vanaema peaks lahkuma, siis millistel alustel oleks mu onul õigus vaidlustada testamenti? Ning milline oleks antud juhul üldiselt stsenaarium?

Lugupidamisega

Re: Testament ning selle vaidlustamine

11 Juun 2015, 09:13

Pärimisvaidlused aeguvad 30 aasta jooksul. Seega, vaielda saab päris pikka aega! Samas peab testamendi vaidlustamiseks ka õiguslikud alused olema. Näiteks: testaator (antud juhul vanaema) oli testamendi tegemise hetkel olukorras, kus ta ei saanud oma tegudest aru ja ei osanud neid juhtida (süüdimatu või piiratud teovõimega). Teie kaasuse puhul on testament tehtud ca 10 aastat tagasi ja kui tänaseni on vanaema vaimne tervis korras, siis selle põhjendusega kaugele ei jõua.

Teiseks, testaatorit peteti ja temaga manipuleeriti ning testaator tegi sunniviisiliselt testamendi nõudja/ahistaja/petja kasuks. Sel juhul on ka väga raske põhjendada, miks ja kuidas see surve või sund mõjutava isiku poolt kestis üle 10 aasta (vanaema ju täna elus)? Miks keegi lähikondlastest seda ei lõpetanud ja vanainimest ei aidanud vabaneda kurjast painajast? Näiteks teie onu! See argument ei ole ka eriti vett pidav!

Kui teie onu soovib ja tahab peale oma ema surma ja pärandi avanemist testamenti vaidlustada, siis peavad tal olema väga kaalukad ja dokumentaalsed tõendid.

Kui vanaema sureb, siis pärand avaneb samal hetkel. Nüüd peate teie pöörduma kas kohe, kuid mitte hiljem kui 3 kuu jooksul peale isiku surma või tema surmast teadasaamist, notari poole ja algatama pärimismenetluse. Notaril endal on ka teie testament olemas (ühtne süsteem) ja notar teatab kõikidele pärijatele, sh ka teie onu, pärimismenetluse algatamisest. Notar annab pärijatele tähtaja, mille jooksul peavad pärijad omapoolsed seisukohad või vastulaused esitama. Kui pärijate poolt vastassisu testamendile ei ole, siis peale 3 kuu möödumist väljastab notar pärijale/ pärijatele pärismistunnistuse.



Vastas Krista Paal.

Vasta