Pärandvara osa ühisvaras

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandvara osa ühisvaras

17 Juun 2015, 14:36

Tere, abielludes (1997) olin ema juurde sisse kirjutatud. Ema elas korteris, mille erastamine oli peatatud seoses kohtuvaidlusega maja omandiküsimustes. 2004 ema suri ja mina, kui tema ainus laps, sain korteri oma nimele. 2006 lõppesid kohtuvaidlused ja majaelanikud said oma korterid erastatud, kuna aga EVPd enam ei kehtinud ja summa oli päris suur, siis sõlmisin linnaga maksegraafiku. 2008 müüsin korteri maha ja ostja maksis notaris erastamisvõla oma arvelt ning see arvestati müügi hinnast maha. Korterist saadud raha eest sai soetatud uus elamispind, mille kõik soetamis ja ehituskulud kattis korterist saadud raha. Kui nüüd abikaasaga lahutame, siis kas meie elukoht on ühisvara või mitte? Oleme mõlemad sinna sisse kirjutatud ja ostulepingul ka esindatud. Ette tänades, Tiina

Re: Pärandvara osa ühisvaras

18 Juun 2015, 15:42

Saan küsimusest aru, et enda esimese korteri suhtes leppisite linnaga kokku maksegraafikus ning ostsite korteri selle maksegraafiku alusel välja 2006. aastal. Kõigi eelduste kohaselt oli Teil linnaga sõlmitud ka ostu-müügi leping, mille täitmiseks kõnealune maksegraafik koostati. Kuna Teie abielu on sõlmitud 1997 siis on tegemist abikaasade ühisvaraga. See, et olite koos korterisse sisse kirjutatud nimetatud asjaolu ei muuda. Eestis ei näita sissekirjutus seda, kellele on õigus korteri omandile sest omand tekib kinnistusraamatu kandega. Kuna erastamise käigus linnaga sõlmitud ostu-müügileping sõlmiti abielu ajal, siis kuulub korter abikaasade ühisvara hulka. Olukord on teine, kui olete sõlminud abieluvaralepingu, mis määraks teisiti.

Enda teise korteri soetasite raha arvelt, mille saite esimese korteri müügist. Kuna seda on tehtud abielu kestel, siis ka see korter on teie ja teie abikaasa ühisvara juhul kui Te ei ole sõlminud abieluvaralepingut, milles oleks määratud teisiti.

Selleks et saaksite enda küsimusele kindla vastuse soovitan pöörduda notari poole konsultatsiooni, kuna asjaomaseid dokumente hindamata ei ole võimalik üheselt vastata.


Vastas Eve Põtter.

Vasta