Pärimine ja edasi kinkimine peale lahutust.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine ja edasi kinkimine peale lahutust.

17 Juun 2015, 16:45

Tervist,
Oleks küsimus seoses kinnisasja pärimisega ja kinkimisega.
Nimelt vanaisa pärandas peale oma surma (1997. aastal) suvila oma pärijatele. Kelleks oli tema naine ja 2 last.
Suvila on jaotatud kolmeks mõtteliseks osaks.
Suvila alune maa on erastatud 2000.aastal EVP-de eest.
Üks lastest oli vanaisa surma ajal abielus,abielu lahutas ta 2003 aastal. Nüüd aga soovib tädi kinkida oma osa mulle ( oma venna lapsele). Kas pärandiks saadud maja kuulub ühisvara hulka?
Olen vaadanud ja uurinud erinevaid seadusi, kuid siiski ei tohiks pärandus kuuluda ühisvara hulka?
Kas loeb see, et suvila on erastatud abielu ajal? Kuigi abielu on juba lahutatud 12 aastat tagasi, seega ei tohiks suvila enam olla ühisvara?
Kui on ühisvara, siis mismoodi peaks see asi edasi toimima, kui eksabikaasal diagnoositud psüühikahäire ja neil omavahel suhtlemine toimub ainult kord aastas? Nimelt on raskusi just notarisse minekuga kuna kõik kolm asjaosalist elavad eri riikides.

Suur-suur tänu Teile!

Re: Pärimine ja edasi kinkimine peale lahutust.

22 Juun 2015, 16:45

Saan aru Teie küsimusest, et pärisite vanaisalt maja vallasasjana st enne selle erastamist. Kuna maja erastamine ja kinnistamine toimus abielu ajal, siis loetakse, et tegemist on abikaasade ühisvaraga. Abikaasade ühisvara hulka kuuluva kinnisasjaga saavad abikaasad tehinguid teha ainult ühiselt. Abikaasadel on võimalik sõlmida ka ühisvaraleping, millega jagatakse ühine vara ning märatakse, kellele ühised asjad kuuluvad pärast abielu lahutamist. Kui sellist kokkulepet sõlmitud ei ole, siis on edaspidiste tehingute tegemiseksvajalik ka endise abikaasa nõusolek. Selleks, et teada saada kas konkreetne kinnisasi kuulub abikaasade ühisvara hulka, tuleks pöörduda notari poole, kes dokumente ja asjaolusid hinnates Teie küsimusele ühese vastuse saab anda.

Juhul kui kõikidel osapoolte ei ole võimalik üheaegselt notarisse minna, saab tehingu teha esindaja kaudu ning siis selleks saab teha volikirja. Volikirja tegemiseks tuleks pöörduda notari poole. Enne volikirja tegemist välisriigis oleks hea pidada nõu notariga, kelle juurde tehingut tegema minnakse ja uurida, millised punktid on kindlasti volikirjas tehingu tegemiseks vajalikud ja kas konkreetses riigis tehtav volikiri peab olema kinnitatud ka apostillega.


Vastas Eve Põtter.

Vasta