pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

pärimine

06 Juul 2015, 17:01

Küsimus selline, mina olin kõrvaltoas kui notar koostas testamenti ja kuulsin oma kõrvaga, et testaator ütles, et ta oma kasulastega ei suhtle. Hiljem peale testaatori surma nägin, et sinna oli kirjutatud, et kasulastega eriti tihedalt ei suhtle.
Praegu on hilja midagi muuta, aga küsimus on selline, et kuna mulle anti testamendi koopia, siis tekkis mul kahtlus, et testamenti on muudetud. Küsimus on, kas testament peab olema nööritud ja pitseeritud või lihtsalt tempel all ja kõik? Praegusel IT ajastul on ju väga lihtne teha testamendist värvikoopia, teha seal vajalikud muudatused ja esitada see originaali pähe.
Kindlasti küsite, et mis vahe seal on, kuid kohtus on vahe kindlasti suur, kas suhtlevvad ( st.aitavad) või ei suhtle eriti tihedalt,
st.praktiliselt ei aita mingil viisil.

Re: pärimine

07 Juul 2015, 17:55

Notariaalaktid, sh testamendid koostatakse ainult ühes originaalis. Originaali säilitab alati notar ja seda tehingus osalejatele välja ei anta. Tehingus osalejale väljastatakse originaalist notariaalselt kinnitatud ärakiri. Ärakirjal peab olema notariaalmärge ning notari allkiri ja pitser. Kui ärakiri koostatakse rohkem kui ühel lehel köidetakse see nööriga ja kinnitatakse reljeefpitseriga. Notar registreerib testamendi tõestamise asjaolu pärimisregistris

Pärast testaatori surma viiakse pärimismenetlus läbi testamendi järgi. Notar, kes menetleb pärimisasja saab küsida testamendi ärakirja sellelt notarilt, kelle käes on testamendi originaal, saades andmed testamendi tegemise ja asukoha kohta pärimisregistrist. Selliselt on tagatud, et pärandaja testament on pärast tema surma leitav ning pärimisasi lahendatakse testaatori tahte järgi.

Seaduse ja testamendijärgi õigustatud isikutel on pärast testaatori surma samuti õigus tutvuda testamendiga.


Vastas Eve Põtter.

Vasta