Seadusjärgne pärimine(kui kaugele)

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Seadusjärgne pärimine(kui kaugele)

08 Juul 2015, 16:47

Tere.

Lisasin skeemi, et oleks lihtsam nii minul kui Teil aru saada, kes saavad olla seadusjärgsed pärijad.
Untitled.png
Skeem surnud isiku paiknemisest sugupuul
Untitled.png (19.89 KiB) Vaadatud 2719 korda
Nimelt isikul, kes surnud on, pole mingeid varasid! Isikul on ainult võlad ja tänu sellele siis pärijad on hakanud pärandist loobuma.
Loobuda kavatseb tütar, loobuda kavatsevad ema-isa, loobuda kavatseb vend(kui järjekord nii kaugele jõuab).
Sellest ka küsimus. Kui kaugele seadusjärgne pärimine ulatub. Kas vennalapsed ja venna lapselapsed peavad ka pärandist loobuma, kui päritavaks on vaid võlad või seadusjärgne pärimine nii kaugele ei jõuagi? Notar räägib ühte juttu aga notaritekoja leht ja muud infolehed räägivad teist juttu. Notar räägib, et kõik peavad esitama pärandist loobumise avalduse, ka vennalapsed alaealiste laste eest aga infolehed igal pool väidavad, et nii kaugele see asi ei ulatu. Kuidas siis täpsemalt sellega on ja mida teha, kui notar ikkagi nõuab ka vennalaste ja venna lastelaste pärandist loobumist?

Lugupidamisega,
Grete.

Re: Seadusjärgne pärimine(kui kaugele)

09 Juul 2015, 20:30

Soovite teada, kas venna lapsed on venna pärijad juhul kui esimese järjekorra pärijad on pärandist loobunud.

Kui isik, kellel on pärimisõigus loobub pärandist, siis on pärijaks tema asemel see isik, kes päriks juhul, kui loobujat ei oleks.

Seadusjärgsel pärimisel pärivad esimeses järkjekorras kõik lapsed ja lapselapsed. Kui neid ei ole või kui nad kõik on pärandist loobunud, siis pärivad teises järjekorras pärandaja vanemad. Juhul kui pärandaja vanemat ei ole või ta loobub pärandist, siis pärivad tema lapsed ja lapselapsed, ehk siis pärandaja vennad ja õed ja kõik nende lapsed ja lapse lapsed ja kui neil on
lapsi siis ka nende lapsed.

Pärandaja abikaasa pärib alati esimese ja teise järjekorra pärijate kõrval.

Kui abikaasat ja teise järjekorra pärijaid ka ei ole võik kui nad kõik on pärandist loobunud, siis läheb pärimisõigus edasi kolmanda järjekorra pärijatele. Need on vanavanemad ja kõik nende lapsed ehk siis onud ja tädid, kes on selle vanavanema lapsed, kes on pärandist loobunud, või keda ei ole.

Kui ei ole ka kolmanda ringi pärijaid siis pärib kohalik omavalitsus, kus pärandaja elas surma päeval.

Pärima õigustatud isik ei pea ilmtingimata pärandist loobuma. Tal on õigus ka võlgadega pärand vastu võtta ning algatada kohtus pankrotimenetlus. Sellisel juhul ei ole vaja kõikidel järgmistel pärimaõigustatud isikutel notari juures loobumisavaldust teha.


Vastas Eve Põtter.

Vasta