Pärijaks olemine, kuid mitte pärimine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärijaks olemine, kuid mitte pärimine.

04 Aug 2015, 06:36

Tere mul sellinne küsimus, üks 20 aastat tagasi suri inimene kellel oli lapsendatud tütar, kuid temale kuulus pool emalt päritud maja ja teine pool tema õele, kuid nüüd peale mehe surma andis nii üde kui ka lapsendatud tütar end pärijaks, õde viis asja lõpuni, kuid tütars andis küll end pärijaks, kuid seni maani pole asja lõpuni viinud. Maja vajab iga aastaga aina enam remonti, samuti on hoonete ümber asuv maa vaja ära mõõdistada, kuid kuna paberid pole korras siis seda teha pole saanud.
Kuidas peaks käituma sellise juhtumi puhul. Selle tütrega heaga asju ajada pole võimalik, tavakirjadele ja kõnedele ta ei vasta. Ollakse nõus pakkuma ka raha talle, et see teine osa temalt kätte saada, aga ta ei lähe notari juurde ja ei päri asja lõpuni.
Kas ta üldse peab vara ära pärima või saaks selle asja muud moodi lahendatud?

Re: Pärijaks olemine, kuid mitte pärimine.

10 Aug 2015, 11:29

Küsimusele vastamine vajaks rohkemate asjaolude kohta infot. Kui isik ei ole pärimistunnistust saanud, siis pole teda ka pärijaks tunnistatud. Pigem tuleks siis selle asjaga tegelenud notarilt nõu küsida, kas ta saab selle pärimisasja sulgeda ja sel juhul ei puutuks tütar üldse omanike ringi ja maa erastamisel ei pea temaga arvestama. Iseenesest sätestab ka asjaõigusseaduse rakendamise seaduse §12 sellist olukorda, kus kaasomanik ei tee erastamistoiminguid - sel juhul saab tema osa kohtu kaudu müüa või kaasomandi kohtu otsustatud viisil lõpetada.


Vastas Priidu Pärna.

Vasta