Pärimisõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimisõigus

15 Sept 2015, 09:59

Tere!

Tegemist siis sellise probleemiga: Kui lapse isa on loobunud pärandist, siis selleks, et pärand läheks üle emale peavad loobuma pärandist ka poja lapsed, aga kui lapsed pole pärandist loobunud, siis kas on tegemist ebaseadusliku pärimisega? Kes peaks kontrollima seda, et kui isa loobub pärandist, siis kas tal on pärijaid, kellele pärimisõigus edasi läheb?

Re: Pärimisõigus

17 Sept 2015, 18:58

Kui pärandaja poeg loobub pärandist, läheb pärimisõigus üle loobunud poja lastele. Kui loobunud poja lapsed pärandist ei loobu, siis on nad pärijad. Juhul kui poja lapsed samuti loobuvad, siis pärib pärandaja ema.

Notar selgitab pärimismenetluse käigus välja pärandaja pärijad tuginedes rahvastikuregistri andmetele ja osalejate ütlustele. Juhul kui pärandaja poeg on teinud pärandist loobumise avalduse ja pärimisõigus on üle läinud seeläbi pärandaja lastelastele (poja lastele), siis võtab notar nendega ühendust ja teavitab neid nende pärimisõigusest.


Vastas Eve Põtter.

Re: Pärimisõigus

18 Sept 2015, 14:37

Aga kui poeg on pärandist loobunud ja pojalapsi pole teavitatud pärijaks olemise kohta (isal ei ela lastega koos ja ka ei suhtle lastega). Ka on pärand juba emale kätte antud. Kas sellisel juhul tegemist ebaseadusliku pärimisega?

Re: Pärimisõigus

23 Sept 2015, 13:53

Tere,

kui tegemist on alaealiste lastega, kas pärandist võib lapse nimel loobuda ainult üks vanem? Kasvatan last üksinda, kuid jagan lapse isaga hooldusõigust. Seetõttu soovingi teada, et kas lapse isa oleks võinud ainuisikuliselt loobuda lapsele üle minevast pärandist kuna tema omast osast loobus. Minu kui lapse hooldajaga ei ole keegi ühendust võtnud ei pärimise ega ka pärandist loobumise kohta, aga tean, et see inimene, kelle kasuks poeg pärandist loobus, on pärandi kätte saanud.

Re: Pärimisõigus

24 Sept 2015, 15:02

Teie küsimusele ei ole võimalik üheselt vastata, kuna selleks vajalikud täpsemad asjaolud ei ole teada. Eestis on võimalik, et pärimismenetlus viiakse läbi erinevate reeglite järgi ja see sõltub sellest, millised seadused kehtisid pärandaja surmapäeval. Küsimusest on aru saada, et pärimismenetlus notari juures algatatud ning konkreetses pärimisasjas tuleks vastuse saamiseks pöörduda notari poole, kes pärimisasja menetleb.


Vastas Eve Põtter.

Vasta