testamendijärgne pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

testamendijärgne pärimine

22 Sept 2015, 23:09

Tere,
Meie abielulepingu varasuhe on lahusvara. Olen pensionär, abikaasal on eelnevast abielust kolm täiskasvanud last ja ta on teinud testamendi. Mind huvitab, et kui ta testamendiga mulle annakut ei määra kas mul on õigust sundosale lahusvarast või ei ole. Kui on õigust, kas siis on see õigus kogu tema varale või sellele osale mis on tekkinud abielu jooksul? Juhul kui mul on sundosa õigus, mis millal, kellele ja kuhu pean teada andma oma sundosa soovist?

Re: testamendijärgne pärimine

28 Sept 2015, 17:31

Abikaasal on sundosa saamise õigus juhul, kui pärandajal oli abikaasa suhtes tema surmapäeval perekonnaseadusest tulenev ülalpidamise kohustus ning ta on jätnud abikaasa pärandist ilma. Sundosa saamise nõue on rahaline, ning see tuleb esitada selle õiguse olemasolul pärijatele. Sundosa suurus arvutatakse pärandavara väärtuse järgi.

Pärandvara hulka kuulub ainult pärandajale kuuluv vara. Kui pärandavara hulka kuulub endiste abikaasade ühisvara, siis kuulub pärandvara hulka abikaasa osa ning vara jagatakse pärijate ja elusoleva abikaasa vahel.

Selleks et teada saada, milline vara kuulub pärandvara hulka ja kas ning millise sisuga on koostatud testament, et otsustada sundosa saamise õiguse üle, tasub pöörduda konsultatsiooni saamiseks notari poole, kes konkreetset pärimisasja lahendab.


Vastas Eve Põtter.

Vasta