Testament

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Testament

16 Nov 2015, 19:58

Vanavanaema suri 24.03.2005 - sellest on möödunud nüüdseks 10aastat ja 8 kuud. Testamendi järgi said pärijateks minu ema (Jelena) ja vanavanaema poeg (Juri). Nende vahel jaotati võrdselt korter, mille väärtus on 100000kr e 6400eur. Juri suri 24.12.2005 ning uueks pärijaks sai tema lapsendatud tütar Olga.

Jelena oli elanud lapsestsaati selles korteris koos Juri ja vanavanaemaga ning pärast nende surma jättis korterit enda kasutusse. Olga nende eluajal mingit rolli ei mänginud, sammuti ta pole esitanud soovi selles korteris elada. Jelena maksis kinni kõik korteri võlad, üüripinna, majahooldust (ühiselamu remont) - kuigi neid arve oleks pidanud jagama pooleks.

Alles hiljuti ilmus Olga ukse taha ning näitas himu oma korteriosast. Mind seal kõrval ei olnud, ning sain sellest teada ema (Jelena) kaudu. PS ! ema on kurt.

Helistasin Olgale ja uurisin asja. Olga ütles, et oli pärandit juba ära unustanud kuni oli saanud notarilt 5 juulil 2015 kirja. Mainis dokumente. Ma ei saanud teada, mis kirja ta oli saanud ning millistest dokumentidest oli jutt.

Olen lugenud, et sundosa nõue aegub 10aastat peale pärandi avanemist ? Kas peale seda läheb korter automaatselt tervenisti Jelenale?

Mis on Jelena õigused?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Testament

16 Nov 2015, 19:59

Saan Teie küsimusest aru, et Teie vanavanaema pärimisasi on lahendatud ja tema pärijateks on Jelena ja Juri, kes pärisid vanavanaema vara. Seetõttu olid korteri omanikeks nii Jelena kui Juri. Teie küsimusest saan et korter kuulus Jelenale ja Jurile võrdselt. Kuna Juri on surnud, siis pärivad Juri osa korterist Juri pärijad. Kui Juri oli järele jätnud kehtiva testamendi, siis on tema pärijateks testamendis nimetatud pärijad ning kui testamenti ei ole, siis on tema pärijad seaduse järgi kõik tema lapsed ja abikaasa. Juhul kui Juri on teinud testamendi ja jätnud pärandist ilma enda lapsed või vanemad, kelle suhtes tal oli surmapäeval ülalpidamiskohustus, siis on neil õigus sundosale.

Selleks, et teada saada kas ja millised õigused on Jelenal Juri pärandi suhtes tuleks Teil ühendust võtta selle notariga, kes menetleb Juri pärimisasja. Ainult pärimisasja menetlev notar, kellel on ülevaade kõikidest asjaoludest saab Teid selles küsimuses nõustada. Menetleva notari nime saate vaadata pärimisregistrist. Selleks on vaja teada pärandaja nime ja isikukoodi. Täiendavat teavet pärimisregistrist andmete saamise kohta leiate juuresolevalt kodulehelt https://www.notar.ee/18376.

Kui Juri pärimisasi on juba algatatud, siis on võimalik menetleva notari nimi teada saada ka ametlike teadaannete kodulehelt https://www.ametlikudteadaanded.ee/, kui sisestate otsingusse pärandaja kas nime või isikukoodi ja märgiti teadannete liigiks „pärimisteated“.


Vastas Eve Põtter.

Vasta