Pärimine ja lapsed

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine ja lapsed

02 Dets 2015, 13:41

Tere!
Selline olukord. Olen abielus, kuid mehe jaoks see on teine abiellumine ja tal on 2 last eelmisest abiellust ja 1 meie ühine laps. Mees korralikult maksab elatist, jätis lastele korterit. Minul enne abiellumist oli ostetud 1-toaline korter. Nüüd me seda müüme, et osta enda perekonna jaoks suurema oma. Aga, kui seda ostetakse, siis see on meie ühine vara. Seoses sellega küsimus: kuidas saab vormistada korteri ostmist või pärida ostetava korteri peale meie (minu ja mehe) surma ainult meie ühisele lapsele?

Re: Pärimine ja lapsed

03 Dets 2015, 14:59

Soovite teada mida tuleks teha, et Teie ostetava korteri omaniku saaks tulevikus Teie ja Teie abikaasa ühine laps. Teie küsimusest koorub välja mitu küsimust millele võiks mõelda enne tehingute tegemist, et need siis ka korrektselt vormistada. Seetõttu oleks kõige parem pöörduda nõu saamiseks notari poole enne tehingute tegemist.

Teie postituse põhjal tundub, et mõelda tuleks pärimise ja perekonnaõiguslikele küsimustele ning mõelda võiks sellele kas ja kuidas tuleks vormistada testament, abikaasade vastastikune testament, korterite ostu-müügi lepingud või abieluvaraleping.

Seoses pärimisõigusega tasub kindlasti mõelda sellele, et Teie ja teie abikaasa pärijate ring on erinev, kui Te ei ole testamenti teinud, kuna seaduse järgi on pärijateks esimeses järjekorras kõik pärandaja lapsed võrdsetes osades. Laste kõrval pärib abikaasa võrdselt lastega, ning abikaasa osa ei saa olla väiksem kui ¼. Seega oleks Teie abikaasa pärijateks seaduse järgi kõik tema kolm last ja Teie ning igaüks päriks ¼ kogu pärandvarast. Teie pärijateks on ainult Teie lapsed ja abikaasa ning nende osad pärandist oleks võrdsed. Pärijad selgitatakse välja kas siis seaduse või testamendi järgi ning kui on tehtud testament, siis pärib pärandava testamendis märgitud pärija.

Kindlasti on oluline küsimus ka see, mis täpsemalt kuulub pärandvara hulka. Kui abikaasadele kuulub ühisvarana korter, siis kuulub see abikaasadele ühiselt. Seadus eeldab et abikaasade osade suurused on võrdsed, mistõttu ühe abikaasa surma korral on pärijatel õigus ühisomandis olevast korterist surnud abikaasa osale. Teine ühisomandiosa (1/2) kuulub teisele abikaasale. Kui korter kuulub abikaasadele ühiselt ja mõlema abikaasa soov on, et selle päriks konkreetne pärija, mitte kõik seadusjärgsed pärijad, siis tuleks neil mõlemal teha ka testament. Abikaasadel on võimalus teha ka abikaasade vastastikune testament, milles nad saavad teha nii vastastikuseid kui ühiseid korraldusi ning mh määrata, kellele läheb pärandavara üle pärast viimase abikaasa surma. Seega on mõlemal abikaasal võimalik teha testament, milles määratakse, kellele läheb üle korteri omand.

Lisaks pärimisõigusele tuleks mõelda ka perekonnaõiguslikele küsimustele ja vara ehk siis ostetava korteri kuluvuse küsimustele. Nagu selgitatud, siis seadus eeldab, et abikaasade osad ühisvara puhul on võrdsed. Abikaasad võivad kokku keppida teisiti ning lisaks sellele on neil võimalik sõlmida ka abieluvaraleping, millega tunnistatakse teatud ühisvarasse kuuluvad esemed lahusvaraks. Samas kuulub ühisvara suhte puhul abikaasa lahusvara hulka ka see asi, mille ta on omandanud enda lahusvara arvelt. Juhul kui võõrandate enda lausvarasse kuuluva korteri ja selle arvelt omandate uue, siis võiks öelda, et see omandatav korter kuulub teie lahusvara hulka. Samas, kui ostetava korteri väärtus on suurem ja selle eest tuleb täiendavalt tasuda, siis võiks see olukord olla ka erinev.

Hetkel on rakse Teile konkreetset nõu anda, kuna see sõltub sellest, millisena abikaasad seda olukorda näha soovivad. Igal juhul tasuks ka notariga nõu pidada ja uurida kas ja milliseid kokkuleppeid Teil veel sõlmida tuleks ja võiksite seda teha juba esimese korteri müügi puhul.


Vastas Eve Põtter.

Vasta