Sundosa nõue?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Sundosa nõue?

18 Dets 2015, 10:48

Minu vanema, keda mina hooldasin 30 aastat, suri 2010.a. mais. Vanaema oli teinud testamendi minu nimele ja korter ongi minu nimele kantud. Elasin seal koos vanaemaga ka enne vanaema surma.
2015.a. novembris teatas sama notar mulle, et nüüd on välja ilmunud veel üks pärija, kes oli vanaema surma ajal alaealine ( täna täisealine) ja seoses sellega on teisel pärijal õigus sundosale pärandist. Kuidas see võimalik on? Kas ma saaksin seda kuidagi vaidlustada? Mina hooldasin oma vanaema, kes oli voodihaige, teisest lapsest ei teadnud vanaema üldse mitte midagi. Minu isa suri 2002.a. ja vanaemale ega minule isa oma teisest suhtest sündinud lapsest polnud teatanud. Kuidas saab nüüd tulla võõras inimene ja nõuda osa korterist ja kuidas see sundosa jagamine käib?

Re: Sundosa nõue?

18 Dets 2015, 10:49

Kui pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev ülalpidamiskohustus pärija suhtes ning pärandaja on testamendiga jätnud ta pärandist ilma, on tal õigus nõuda pärijalt sundosa. Perekonnaseadusest tulenevalt on lapsele esimeses järjekorras kohustatud ülalpidamist andma tema vanemad. Kui vanaema ülalpidamist osutama ei pidanud ning tulenevalt end tervislikust seisunist seda teha ei saanudki, siis on kaheldav, et sundosa nõudeõigus on olemas. Sundosa saamise nõue tuleb esitada pärijale ning kui pärija sellega nõus ei ole saab isik, kes sundosa saamist nõuab, pöörduda enda õiguste kaitseks kohtusse. Kui ta seda teeb, tuleb Teil enda õiguseid kohtus kaitsta. Arvestades, et tegemist on konkreetse pärimisasjaga oleks hea kui konsulteerite notariga, kes pärimisasja menetles ja Teiega ühendust võttis, kuna tal on võimalik Teile selgitada Teie õiguseid arvestades konkreetseid asjaolusid.


Vastas Eve Põtter.

Vasta