Kinkelepinguga saadud kinnistu müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinkelepinguga saadud kinnistu müük

13 Jaan 2016, 20:21

Tere,
Minu vanaisa sai kunagi õigusvastaselt võõrandatud kinnistu tagasi. Tema pärandas kinnistu oma lapsele ja mina lapselapsena sain kinnistu omanikuks kinkelepinguga. Ühtegi müügitehingut kinnistuga eelnevalt teostatud ei ole. Kinnistul ei asu minu alaline elukoht. Soovin osa kinnistust ära müüa. Kas selline müük maksustatakse tulumaksuga? Olen seadusest lugenud, et õigusvastaselt võõrandatud vara esimest müügitehingut ei maksustata. Kas olen õigesti aru saanud?

Re: Kinkelepinguga saadud kinnistu müük

15 Jaan 2016, 16:01

See on tõepoolest nii, et õigusvastaselt võõrandatud ja tagastatud vara müümisel ei maksustata tehingut tulumaksuga, kuid selline maksvabastus kehtib ainult isiku suhtes, kellele vara tagastati. Teie olete selle vara suhtes juba kolmas omanik ja kinnistu või selle osa müümisel tuleb deklareerida see kui tulu ning kuulub maksustamisele tulumaksuga. Ka kinge on tehing ja seisneb vara võõrandamises ning omandiõigus läheb üle teisele isikule.
Tulumaksuga maksustatakse maksumaksja tulu, millest on tehtud seadusega lubatud mahaarvamised. Tulumaksuga maksustatakse residendist füüsilise isiku tulu, mis on saadud vara võõrandamisest. Tulumaksuga ei maksustata kinnisasja, elamuühistu osamaksu või hooneühistu liikmesuse võõrandamisest saadud kasu, kui kinnisasja oluliseks osaks või korteriomandi või -hoonestusõiguse esemeks on eluruum, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma elukohana. Residendist füüsilise isiku maksustamisperioodi tulust arvatakse maha maksuvaba tulu 2040 eurot, kui müüte kinnistu 2016.a. Sama summa kuulub tulust mahaarvamisele ühel lapsevanemal, kui Te peate üleval last, kes on 17-aastane või noorem. Veel on tulust õigus maha arvata ühe kuni 26-aastase Eesti kodaniku koolituskulu.


Vastas Vambola Olli.

Vasta