Testament ja kinnistusraamat

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Testament ja kinnistusraamat

18 Jaan 2016, 21:56

Tere!

Probleem järgmine: vanaisa suri 2001. aastal. Nüüd, 15 aastat hiljem kui ise olen juuratudeng, uurisin kinnistusraamatut ning seal oli midagi valesti. Nii vanaema, minu isa kui ka endiselt vanaisa nimel oli kõnealune pärandvara ehk kinnisasi, kuigi vanaisa surmast on nii palju aastaid möödas.
Seega otsustasin üles otsida vanad dokumendid, mille kohaselt kuulus vanaisale vanaemaga ühisomandis maja, kummalgi 1/2. Pärast vanaisa surma jagunes pärandvara järgmiselt: vanaemale 4/6 ja minu isale 1/6. Ülejäänud 1/6 oli kinnistusraamatu andmetel vanaisa nimel. Samuti on kirjas ka pärimistunnistusel ehk siis et vanaemale kuulub 4/5, isale 1/6 ning ülejäänud osa ei mainita.

Vanaisal ja vanaemal on ka tütar, kes ilmselt loobus oma osast (isa ei mäleta täpselt, kuidas see oli, tädiga ei suhtle, et küsida).

Kuidas või mis alusel sai selline asi toimuda? Ning kuidas edasi käituda, et see n-ö puudu-/ülejääk (või kuidas iganes seda nimetada) siiski pärida? Ja kellel selleks üldse õigus on?
Kuna enne 2009. aastat kehtis vastuvõtusüsteem, mille kohasle pärimiseks peab pärija pärandi vastu võtma, st esitama pärandi vastuvõtmise avalduse, mille notar tõestab. Kui pärija avaldust ei esita ega asu pärandvara valdama ega kasutama, ei loeta teda pärijaks.
Kas mul on õigus, et tädi ei saa enam seda osa pärima tulla, sest 10 aastat on möödas?

Teie vastust ootama jäädes
Sigrid

Re: Testament ja kinnistusraamat

20 Jaan 2016, 16:56

Kui vanaisa ei teinud testamenti, siis oli tegemist seadusjärgse pärimisega. Vanaisa ja vanaema ühisvarast on pärandvaraks ½ osa kinnistust. Võrdsetes osades pärivad üleelanud abikaasa st vanaema ja nende 2 last. Seega jagunes ½ kinnistust kolme pärija vahel võrdsetes osades igale 1/6 osa kinnistust. Vanaemale kuulub 4/6 mõttelist osa kinnistust. Teie isale kuulub 1/6 osa kinnistust. Kui kinnistusraamatus on 1/6 osa omanikuks surnud vanaisa, siis tõenäoliselt ei esitanud Teie tädi avaldust, et lasta ennast 1/6 mõttelise osa omanikuna kinnistusraamatusse kanda. Sellisel juhul ei ole alust väita, et tädi ei pärinud, vaid tädi poolt on tegemata teatud toimingud. Selguse huvides võiksite pöörduda pärimismenetlust läbi viinud notari poole.


Vastas Vambola Olli.

Re: Testament ja kinnistusraamat

26 Jaan 2016, 14:50

See notar ei tegutse enam. Samuti ei ole pärimistunnistusel üleüldse tädi nime ka, ainult minu isa ja vanaema nimi. Ülejäänud 1/6 kohta pole seal midagi kirjas.

Re: Testament ja kinnistusraamat

27 Jaan 2016, 18:46

Eelnevas vastuses on kirjeldatud seadusjärgset pärimist nii nagu see oleks pidanud toimuma vastavalt kehtinud pärimisseadusele. Notar annab ametist lahkumisel või teise tööpiirkonda üleminekul riigile kuuluvad dokumendid üle tööpiirkonnajärgsele riigi arhiivile. Pärimismenetluse läbi viinud notari dokumendid on antud arhiivi ja ikkagi peaksite selguse huvides pöörduma selle notari poole, kes tegutseb töö lõpetanud notari asemel. Teie küsimusele vastajal ei ole võimalik tutvuda ega teha päringuid seoses vanaisa vara pärimisega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta