Pärandi vormistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandi vormistamine

26 Jaan 2016, 16:59

Selline küsimus, et isa suri mul 06. juunil 2015. Kuna meie teada tal mingit vara ega ka võlgu ei ole, ei pöördunud me notarisse. Nüüd aga selgub, et kuna isa oli emaga surmahetkel abielus, siis korter, mis on ema nimel, on ühisvara, ehk 50% korterist läheb nö pärandamisele. Kas on mul õigus? Nüüd aga ongi minu küsimus selles, et kuna mina, ema ega ka vend ei ole keegi pärandimenetlust ikka veel alustanud, siis kuidas peaks edasi toimima?Kas see 50% mis pärandus/pärandub on automaatselt meie vara või alles siis, kui vajalik dokumentatsioon korda aetud? Lisaks kuna vend on meil problemaatiline, siis temal on ammu inkassod ja muud võlanõudjad ja kohtutäiturid "kaelas", kas neil on praegu õigus tulla ja venna osa sellest korterist ära temalt võtta, kui dokumendid pole vormistatud või kui vormistame, kas siis on neil õigus seda osa temalt ära võtta, kui see kuulub veel kahele inimesele?Lisaks huvitab mind, et kui tahame seda paberimajandust korda saada, siis kas peame kõik kohale minema notari juurde? Palju see kõik maksma läheb? Mis on variant, kui vend saab mingi osa, ja temalt saab selle ära võtta kohtutäitur, et kuidas seda vältida? Kas kinkeleping näiteks ema nimele aitaks? Minu soov olekski, paberid korda ajada nii, et see korter kuuluks 100 % emale.

Re: Pärandi vormistamine

29 Jaan 2016, 16:33

Saan aru Teie küsimusest, et ema nimele kinnistusraamatusse kantud korter on ema ja isa ühisvara. Pärast ühe abikaasa surma loetakse, et abikaasade osad on võrdsed, mistõttu isale kuuluvad õigused on läinud pärijatele üle. Pärijate väljaselgitamiseks tuleb algatada pärimismenetlus notari juures ning enne kui notar ei ole pärijaid ei väljaselgitatud ei saa korteriga ka tehinguid teha.

Juhul kui Teie vend on samuti pärijaks, siis temale kuuluva osa suhtes on õigus nõuda ka kohustuste täitmist ja võlausaldajatel pöörduda ka kohtutäituri poole, kui kõik eeldused selleks on täidetud.

Igal juhul soovitan teil pöörduda notari poole, kes kõige paremini oskab teile olukorda selgitada arvestades kõiki asjaolusid.


Vastas Eve Põtter.

Vasta