annaku üleandmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

annaku üleandmine

28 Jaan 2016, 20:04

Tere.
Olen koduse testamendi alusel annaku saaja.
1) Kas ma saan avada minu käes oleva testamendi ja oma isikutunnistuse alusel pärandamisprotsessi notari juures? Kas mul peab olema ka surmatunnistus? Minul seda ei ole.
2) Kas mina, kui annaku saaja, võin notari juurde kaasa võtta oma täiskasvanud lapse, st kolmanda isiku (ta aitab mul asjast aru saada, kui ma ei kuule hästi)
3) Annakuks on korteriomand. Korteriomandi juurde kuuluvad: maa, ehitise reaalosa, ehitise mõtteline osa..., mis veel? Kas ka sisustus? Sisseehitatud mööbel?
3) Kes mulle annaku üle annab? Kuidas käib protseduur? Kas tuleb koostada annaku detailne kirjeldus (inventuur), üleandmise-vastuvõtmise akt?
4) Kes tasub notaritasud? Peale annaku osalevad pärimises ka õigusjärgsed pärijad?
Tänan, kui leiate võimaluse vastata.

Re: annaku üleandmine

30 Jaan 2016, 16:44

Kui Teie kasuks on tehtud testament, siis on Teil testamendijärgse pärijana õigus pöörduda notari poole ning algatada pärimenetlus. Kui pärandaja on Eesti kodanik ning suri Eestis, siis ei ole vaja pärimisasja algatamisel vaja surmatunnistust ning notar saab kõik vajalikud andmed rahvastikuregistrist.

Notari juurde pöördudes võib teiega alati kaasa tulla inimene, keda ise enda kõrvale soovite.

Juhul, kui testamenti tuleb vaadata kui annaku määramist, mitte pärija nimetamist, siis selgitab notar pärimismenetluse käigus välja, kes on pärandaja pärijad ning pärijatel on kohustus testamendiga määratud annak välja anda annakusaajale.

Selleks, et teada saada, millised on Teie õigused pärijana ning kas olete annakusaaja või pärija, tuleks notari juurde kindlasti testament kaasa võtta ning kõiki asjaolusid ja testameti hinnates saab notar nendele küsimustele vastata ning selgitada, millised on järgmised vajalikus sammud.

Kindlasti tuleks esimese asjana algatada pärimismenetlus.

Pärimismenetluse aslgatamise eest tasub notari tasu see, kes on menetluse algatanud ning pärimistunnistuse eest on notari tasu kohustatud tasuma pärija.
Juhul kui testamendiga on määratud annakuna korteriomand, siis tuleb pärijatel korteriomand annakusaajale üle anda ning see kokkulepe peab olema samuti notariaalselt tõestatud. Notari tasu tasuvad selliste kokkulepete eest tavaliselt pooled kokkuleppel.


Vastas Eve Põtter.

Vasta