Pärand

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärand

10 Veebr 2016, 12:37

Tere!
Pärimismenetlus on lõppenud.
Olles tutvunud pärimistunnistusega, ei saa täpselt aru, mida ja mis järjekorras nüüd edasi peaks tegema.
Pärimistunnistusel on 4 pärijat – abikaasa, õepoeg ja surnud õepoja 2 last.
Surnud õepoja lapsed väidavad, et nemad loobuvad pärandist. Millal on neil viimane aeg selleks avaldus kirjutada?
Mismoodi näeb välja üleelanud abikaasa ja kaaspärijate ühine avaldus? Mis täpselt seal avalduses olema peab?
Mis hetkel on vaja hakata tasuma riigilõive?
Pärimistunnistusest ei selgu pärimisvara suurus. Kust seda infot leida võib?
Ette tänades

Re: Pärand

11 Veebr 2016, 16:26

Pärimisseaduse järgi saab pärandist loobuda kolme kuu jooksul ajast, mil pärija saab teada enda pärimisõigusest ning pärandaja surmast. Kui imetatud tähtaja jooksul pärandist ei loobuta, siis loetakse seaduse järgi isik pärijaks. Notar annab välja pärimistunnistuse pärast seda, kui ta on välja selgitanud, kes on pärandaja pärijad. Kuna Teile on juba pärimistunnistus väljastatud, võib eeldada, et kolme kuu pärandist loobumise tähtaeg on möödas, mistõttu ei ole loobumine võimalik. Kui olukord nii ei ole, siis tuleks pöörduda täiendavate küsimustega notari poole, kes pärimisasja lahendas ja pärimistunnistuse väljastas.

Saan teie küsimusest aru nii, et notar on väljastanud pärimistunnistuse, mille järgi on pärandajal neli pärijat. Kaks pärimistunnistuses märgitud pärijat ei soovi pärandvarast osa saada. Kuna loobuda pärandist enam ei saa, siis on võimalik pärijatel pärandi jagunemises kokku leppida. Pärijad võivad sõlmida kas pärandvara jagamise lepingu, milles näitavad, kuidas pärandvara nende vahel jaguneb või lepingu, millega võõrandatakse (nt kingitakse) kõik pärija õigused kellelegi teisele. Mõlemad kokkulepped peavad olema notariaalselt tõestatud ning kõikidel pärimistunnistuses märgitud pärijatel tuleb lepingu sõlmimiseks minna notari juurde.

Selleks, et leida lahendus, mis vastab pärijate soovidele tuleks nõu saamiseks pöörduda notari poole. Pärandvara jagamise lepingu või pärijate ühisuse osa võõrandamise lepingu sõlmimiseks on õigus pöörduda ükskõik millise notari poole, kuid juhul kui soovitakse ka teavet pärimenetluse kohta, siis võiks pöörduda selle notari poole, kes pärimismenetluse läbi viis ja pärimistunnistuse väljastas.

Juhul kui pärijatel ei ole teada milline vara pärandvara hulka kuulub, siis võiks samuti pöörduda notari poole, kes pärimisasja lahendas, et uurida pärimistoimikuga tutvumise võimalusi.


Vastas Eve Põtter.

Vasta