Pärandi jagunemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandi jagunemine

19 Veebr 2016, 14:18

Tere
Kuidas jagatakse pärand ühe abikaasa surma korral kui kinnistu on olnud ühisomandis? Lapsi on kolm. Kinnistul on nii metsamaad, põllumaad kui ka muud maad.
Kui pärimismenetlus on algatatud ning pole veel lõpetatud kas elaval abikaasal on võimalik müüa või kinkida osa talle kuuluvas ühisomandis olevast kinnistust? Kas eelnevalt tuleks see osa kinnistul üle mõõta mida kavatsetakse müüa või kinkida ning uus kinnistu moodustada?
Kas suuliselt saab ka pärandada? Näiteks enne surma lubas kinkida nüüdseks surnud abikaasa osa oma metsast naabrimehele ning oli abikaasaga selle kokku leppinud. Et see oleks olnud tal viimne tahe. Kuidas selles olukorras käituda?

Re: Pärandi jagunemine

22 Veebr 2016, 15:28

Kui pärandaja ning tema abikaasa ühisvarasse kuulub kinnistu, siis saab selle kinnistuga tehinguid teha alles pärast seda, kui on välja selgitatud kes on pärandaja pärijad. Kui abielu lõppeb ühe abikaasa surmaga, siis kuulub kinnistu elusolevale abikaasale ja surnud abikaasa pärijatele ühiselt. Pärijad pärivad kinnistust ainult pärandajale kuulunud osa ning seaduse järgi eeldatakse, et abikaasade osad selles on võrdsed, kuid alati on võimalik ka teisiti kokku leppida. Selleks, et selle kinnistuga oleks võimalik teha tehinguid (nt seda jagada või kinkida), tuleb enne lõpetada pärimismenetlus. Pärimismenetluse käigus selgitab notar välja, kes on pärandaja pärijad ning väljastab selle kohta ka pärimistunnistuse. Pärijad selgitatakse välja kas seaduse või testamendi järgi ning Eesti seaduste järgi ei saa testamenti teha suuliselt ja kinnistu kinkeleping peab olema notariaalselt tõestatud. Selleks, et teada saada, kuidas konkreetse kinnistuga on võimalik teha tehinguid ja kellele kinnistu kuulub võiks pöörduda pärimisasja menetleva notari poole.


Vastas Eve Põtter.

Vasta