Küsimus korteri pärimise ja müügi kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus korteri pärimise ja müügi kohta

26 Veebr 2016, 11:55

Probleem järgmine.1971. a. eraldati minu vanaisale töökohalt korter. Sel ajal elasid selles korteris minu vanaisa, minu vanaema, minu isa õde ja minu isa. 1973. a. minu isa abiellus ja kolis teise linna.
1990- ndate aastate alguses erastasid EVP-de eest korteri vanaisa, vanaema ja minu isa õde. Kelle nimele korter kirjutati, selle kohta puudub mul info. Kas saab niisama lihtsalt korterit ühelt nimelt teisele kirjutada?
Vanaisa suri 1995. a.
Kinnistusregistri andmete järgi kinnitati korteri omanikuks isa õde tema poolt esitatud avalduse alusel 8. juunil 2000. a. Millise dokumendi alusel esitati avaldus, pole teada, sest mingit testamenti ega kinkelepingut pole.
Vanaema suri 2006. a.
Kuna õde on selles korteris kogu aeg elanud, siis pole ka probleeme olnud.
2016. a. veebruaris pani isa õde korteri müüki isa sellest informeerimata. Telefonikõnele vastati, et korter on õe ainuomand, kuna tema on selle kollaste kaartide eest erastanud.
Minu küsimus on selline. Kas isal on seaduse järgi mingigi osaline õigus oma vanemate korterile? Kuidas isa peaks edasi tegutsema?

Re: Küsimus korteri pärimise ja müügi kohta

28 Veebr 2016, 19:49

Kirjutate ise, et 1990.a. alguses nimetatud korter erastati EVP- dega (vanaisa, vanaema ja Teie tädi EVP- dega), ilmselt Teie tädi nimele, kes saigi peale korteri enda omandisse saamist korteri ainuomanikuks. Arvatavasti oli nii vanaema kui ka vanaisa kasuks seatud õigused elada nimetatud korteris kuni oma elupäevade lõpuni, kus nad ka elasid. Teie tädil on ainuomanikuna õigus müüa, kinkida jne. oma varaga teha kedagi informeerimata (kaasaarvatud Teie isa).

Pärimine, kinkimine ja omandireform on kõik erinevad menetlused. Pärandada ja kinkida oleksid saanud Teie vanavanemad, kui korter oleks olnud nende omand, kuid ei olnud. Millisel põhjusel korter erastati Teie tädi nimele, ei ole võimalik enam teada saada, kuid Teie isal ei ole enam mingeid õigusi vaidlusalusele korterile.


Vastas Jana Kitter.

Vasta