järelmaksuga müüdud korteri pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

järelmaksuga müüdud korteri pärimine

02 Mär 2016, 15:56

Tere!

Pool aastat tagasi müüsid minu vanemad maha oma korteri, mis oli erastatud abielu kestel ja oli nende ühisvara. Korter müüdi järelmaksuga, ning notari juures vormistati "võlaõiguslik korteriomandi müügileping ja kinnistamisavaldus".

Tänaseks on isa lahkunud ning puudub testament. Pärimisseadsuse järgi läheb nüüd pärand üle lastele k.a nimetatud korteriomandi mõtteline osa.

Kas antud juhul on pärandi objektiks korteri omandi osa või osa müügilepingus kokkulepitud summast?
Kas ja kuidas saab ostja müügi lepingust tulenevate kohustuste täieliku täitmisel (kogu ostuhind tasutud) korteriomandi omanikuks kui pärijate poolt ei ole pärandi üleminek vormistatud?

Re: järelmaksuga müüdud korteri pärimine

03 Mär 2016, 17:17

Lapsed pärivad isa järgi ja pärandvaraks on pärandaja surma hetkel temale kuulunud vara ning pärijad pärivad ka surnud isiku õigused ja kohustused. Teil tuleks esmalt kohe pöörduda notari poole ja algatada pärimismenetlus. Seejärel ei tohiks Teil enam tekkida arusaamatusi, sest notar selgitab Teile, mida tuleks Teil järgnevalt ette võtta.
Teie kirjast saab järeldada, et vanemad vormistasid notari juures võlaõigusliku korteromandi müügilepingu ning kuna ostuhind tasutakse hiljem, siis kanti kinnistusraamatusse eelmärge ostja kasuks. Kui korteriomandi omanikuks on kinnistusraamatus Teie isa, siis pärite Te ka korteriomandi, kuid pärite ka kõik õigused ja kohustused, mis tulenevad müügilepingust. Peale ostuhinna täielikku tasumist olete Te kohustatud võimalikuks tegema korteriomandi omandiõiguse ülemineku ostjatele. See aga on võimalik ainult läbi notariaalse tehingu. Notar koostab selleks asjaõiguslepingu, mille alusel kantakse peale ostuhinna täielikku tasumist omanikena kinnistusraamatusse ostja.


Vastas Vambola Olli.

Vasta