1. leht 1-st

Pärandus, osapooli palju

Postitatud: 04 Apr 2016, 21:22
Tere

Lugesin siin kõik teemad läbi, mis olid pärandustega seotud (14 lehekülge) aga tundub, et pilt kisub ikka veel häguseks jääma ja kindluse mõttes ma kirjeldan meie olukorra ära.
Maade jaotus:
1. Vanaema õde 1/2 kaasomandist;
2. Vanaema 1/2 kaasomandist.
Meid puudutavad siis maad, mis läksid jagamisele peale vanaema surma. Pärandus jagunes vanaema kolme lapse vahel. Kuna kaks neist on samuti surnud (k.a minu isa), siis pärisid maad automaatselt nende lapsed (minu isa puhul tuli see pärandus mulle ja mu kahele vennale). Kokku on vanaema pärandus (1/2 kaasomandist) jaotatud 6 inimese vahel.
Esmalt tekitab kergelt segadust kinnistusraamatus omanike juures olev märge:
1. Vanaema õe 1/2 kaasomandi osas küsimust ei teki;
2. Aga nüüd siis 6 inimese osas annab välja sellise sõnastuse nagu "//pärandi saanud inimeste nimede loetelu// 1/2 kaasomandist ühisomandis". Kas see tähendab siis seda, et tegemist on mõttelise osaga kaasomandist ühisomanikena ja kui me soovime vendadega oma maad maha müüa, siis esmalt peame kõik osapooled saama nii kaugele, et nad on nõus ühisomandit lõpetama (sõlmides seejuures pärandvara jagamise kokkulepe)? Ja kui kinnistusraamatus näidatakse ära igale pärijale kuuluv mõttelise osa suurus kinnisasjast võime teha enda maaga tehinguid teiste kaasomanike nõusolekuta?

Ja kui osapooled ei ole nõus (6-st inimesest 3 soovivad ühisomandit lõpetada aga ülejäänud kolm ei soovi), kas siis on tõesti ainuke väljapääs läbi kohtu (olenemata sellest, et pärimistunnistusel on tegelikult mõttelise osa jaotus 6 inimese osas ära näidatud)?

Ette tänades.

Re: Pärandus, osapooli palju

Postitatud: 06 Apr 2016, 14:52
Kinnisturaamatu kanne on õige – kui isikul oli 6 pärijat, siis on nad tõesti kõik ühisomanikud.

Ühisomanikud saavad tehinguid teha ½ kaasomandi osaga vaid koos (kuuekesi) ja selleks ei pea enne ühisomandit lõpetama – näiteks kui koos müüakse ½ ära, siis tuleb neil müügilepingus jagada üksnes saadavat raha.

Kui pärandvara (st ½ ) jagada notari juures, siis kantakse kinnistusraamatusse sisse tõesti iga kaaspärija osa kaasomandina, nt 1/6 vms ja seda kaasomandi osa võib võõrandada ilma teiste nõusolekuta, kui sellisele mõttelisele osale leidub ostja.

Kui pärandit ei jagata kokkuleppeL, siis tuleb tõesti minna kohtusse.


Vastas Priidu Pärna.