Pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine

26 Juul 2016, 09:29

Tere.
Päriti vana maja koos maatükiga mis jagunes kahe pärija vahel vastavalt 1/3 ja 2/3.
Kas mina kui 2/3 osa pärija elan majas, teine pärija ei ole majast huvitatud, kuid mul ei ole ka raha teda välja osta. Kavatsen suvel rajada valla toetusel septiku ja veesüsteemi ise pean katma kulusid kuskil 1000 euro suuruses summas, kas mul on õigust nõuda et teine pärija aitaks maksta seda summat?

Re: Pärimine

27 Juul 2016, 16:45

Te olete koos teise pärijaga kaasomanikud. Eelduseks on, et kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppel. Kaasomanike häälteenamusega tehtava otsusega võib otsustada küsimusi, mis jäävad ühise asja tavapärase valdamise ja kasutamise piiridesse. Häälte arv otsuse tegemisel sõltub omandi osa suurusest. Seega peaksite Te püüdma saavutada teise kaasomanikuga kokkuleppe septiku ja veevarustuse rajamiseks. Ühtlasi peaksite kokku leppima ka kulutuste kandmise. Kui Te ei saavuta ühiseks asja parendamiseks kokkulepet, siis ei ole teisel kaasomanikul kohustust osaleda kulutuste kandmises.
Asjaõigusseaduse § 72 lg 4 kohaselt on kaasomanikul õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulVastas Vambola utuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Kui tegemist on hoonega, siis on Teil õigus ilma teise kaasomaniku nõusolekuta teha töid, mis on vajalikud hoone püsimiseks. Septiku ja veevärgi ehitus ei ole ilmselt hoone säilitamiseks vajalikud tööd ja teiselt kaasomanikult ei ole Teil õigus nõuda kulutuste kandmist seoses Teie poolt kavandatud töödega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta