1. leht 1-st

pärimime

Postitatud: 27 Juul 2016, 14:29
Mul oli vanaisa (isa isa), kes suri aastal 2007.Tal ei olnud testamenti.Minu vanaema sai 50% ja ülejäänud 50% on jagatud vanaema ja kolme laste vahel.Minu isa sai 1/8 kinnisvarast. Minu isa suri 8.5 a tagasi (jõudis vanaisa osa vastu võtta), siis kui oli veel pärimisvastuvõttusüsteem. Ma ei ole isa pärimise vastu võtnud. Alles paar päeva tagasi sain isa sugulastest teada, et talle kuulub 1/8 kinnistavarast.

-Öelge palun, kas mul on veel aega pärimise vastu võtta? Kui jah, siis kui kaua? Leidsin info, et 10a isiku surmast (isa suri aastal 2007).
-Kuigi minu isa pärimise puhul kehtib vastuvõttusüsteem, kas ma võin sellest loobuda 10a mitte oodates?
-Kui ma loobun isa osast 1/8, siis kellele pakutakse see osa? Kas kõigepealt vanaemale? (isa emale?) või jagatakse ülejäänud osanike vahel võrdselt?
-Mis saab siis kui sureb minu vanaema ja ta ei tee testamenti. Kui hakatakse jagama lapse vahel, kellest üks on minu surnud isa, kas ma hakkan osalema isa asemel isa osa jagamisel? Või kui ma tema pärimisest ehk 1/8 osast loobun, siis ka hiljem ei saa osaleda tema asemel, isegi siis kui see on vanaema?
-Kui ma võtan vastu 1/8 kinnisvarast, kas mul tekib kohustus maksta möödunud 9 aasta eest kommunaalkulusid (kui teised osanikud seda nõuavad)? Või tekib kohustus maksta korterteri eest just pärast seda, kui ma olen ametlikult 1/8 osa omanik?

Re: pärimime

Postitatud: 27 Juul 2016, 16:57
Pärimisseaduse § 184 sätestab, et kui pärand on avanenud enne 2009. aasta 1. jaanuari ja kaaspärijate õigusi teostatakse, kohustusi täidetakse või pärandvara jagatakse pärast 2009. aasta 1. jaanuari, kohaldatakse pärimisseaduse §-de 147–157 ja 159–161 sätteid.
Pärand avaneb isiku surma korral. Pärandi avanemise aeg on pärandaja surmapäev.
Seega on Teil õigus ja võimalus pöörduda notari poole, et algatada pärimismenetlus oma isa järgi pärimiseks. Teil ei ole võimalik pärandist enam loobuda. Pärandvara ei pakuta, vaid kutsutakse pärima teise järjekorra seadusjärgsed pärijad. Teise järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Seega on teise järjekorra seadusjärgseks pärijaks Teie isa järgi vanaema.
Peale vanaema surma pärivad tema järelt esimese järjekorra seadusjärgsed pärijad st Teie vanaema lapsed. Enne pärandaja surma surnud alaneja sugulase asemele astuvad need alanejad sugulased, kes on pärandajaga suguluses surnud alaneja sugulase kaudu. Seega, kui sureb Teie vanaema, siis olete oma isa asemel esimese järjekorra seadusjärgseks pärijaks Teie.
Kui Te võtate vastu 1/8 kinnisvarast, milleks on ilmselt korteriomand, siis ei teki Teil automaatselt kohustust kanda korteriga seonduvaid kommunaalkulusid.
Pärimismenetluse viib läbi notar ja Teil oleks otstarbekas pöörduda lisaks kõigis küsimustes täiendavate selgituste saamiseks notari poole.


Vastas Vambola Olli.