PÄRANDIST LOOBUMINE

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

PÄRANDIST LOOBUMINE

04 Dets 2016, 20:19

Tere!
Sain päranduse oma isalt - korteri koos võlgadega. Kuna ma ei teadnud,et 3 kuu jooksul peab pärandist loobuma peale surma teadasaamisest. Notari juures pole käinud. Ma pole selles korteris kunagi elanud ja ma ei soovi ka eda korterit endale. Elamuvalitsus andis mind kohtusse, sest korteris on võlad. Kas ma olen kohustatud neid võlgu maksma ja kas ma saan veel nüüd loobuda korterist - Isa surmast on möödas 1,5 aastat. Ma isegi ei teadnud, et on võlad ja mind pole keegi sellest teavitanud varem.

Re: PÄRANDIST LOOBUMINE

06 Dets 2016, 15:22

Pärandaja kogu vara, sh võlad, pärivad tema pärijad. Pärijad vastutavad pärandaja võlgade tasumise eest ning kui pärandvarast ei jätku kõikide võlgade tasumiseks vastutab pärija nende tasumise eest ka oma isikliku varaga. Selleks, et pärija vastutust piirata tuleks koostada pärandvara inventuur. Kui pärandvarast ei piisa kõikide pärandaja kohustuste täitmiseks pärandvara arvelt tuleb algatada pärandvara pankrot.

Kui pärandaja ei ole järele jätnud testamenti, selgitatakse pärijad välja seaduse järgi. Seaduse järgi on pärijateks esimeses järjekorras kõik pärandaja lapsed ja abikaasa.

Pärijate välja selgitamiseks tuleb algatada notari juures pärimismenetlus. Kui notar on pärijad välja selgitanud väljastab ta selle kohta pärimistunnistuse.

Pärimismenetluse algatamise õigus on nii seaduse kui ka testamendi järgi pärima õigustatud isikul kui ka pärandvara suhtes õigusi omaval isikul. Seetõttu võib pärimismenetluse algatada ka korteriühistu. Kui korteriühistu on esitanud kohtusse hagi korteriga seotud võlgnevuse väljanõudmiseks, võib eeldada, et pärimismenetlus on läbi viidud ning pärijad välja selgitatud.

Pärijana ei ole teil õigus pärandist loobuda, kui pärandaja surmast ning pärimisõiguse teadasaamisest on möödas rohkem kui kolm kuud. Küll aga soovitan pöörduda pärimisasja menetlenud notari poole, kellelt on võimalik saada pärimistunnistuse ärakiri ja kes oskab Teid nõustada pärandvara inventuuri tegemise võimalustest.

Täiendavat teavet pärimismenetluse kohta leiate Notarite Koja kodulehelt https://www.notar.ee/528. Notarite Koja veebilehelt leiate ka kõikide Eesti notarite kontaktid.

Pärimismenetlust menetlenud notar edastab sellekohase teate kõikidele pärimaõigustatud isikutele, kuid teavet selle kohta, kes notaritest menetles pärimisasja leiate ametlikest teadaannetest https://www.ametlikudteadaanded.ee ja pärimisregistrist https://www.notar.ee/18376.


Vastas Eve Põtter.

Vasta