sundosa nõue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

sundosa nõue

16 Dets 2016, 23:52

Tere,
Abieluvara leping on lahusvara. Kas pärandaja üleelanud abikaasa pärib ainult osa sellest varast mis oli soetatud abielu ajal või ka sellest osast mis oli pärandajal olemas enne abielu sõlmimist. Pärijateks on pensionärist abikaasa, 3 pärandaja täiskasvanud töötavat last ja 5 lapselast, 4 neist on alaealised. Pärandajal on tehtud notariaalne testament ja abikaasale on määratud hinnanguliselt 5% varast. Pärandi avanemisel soovib abikaasa esitada kohtule sundosa nõude. Kuidas jagatakse siis vara? Sundosa nõue on ju rahaline, kas kõik pärijad saavad oma vara kätte vastavalt testamendile ja sundosa saaja peab hakkama nendelt raha nõudma, ka neljalt alaealiselt pärijalt? Põhiline vara on erinev kinnisvara,kaks OÜ-d, lisaks investeeringud pankades. Olukord kujuneb keeruliseks, kas teoreetiliselt on võimalik saavutada notari juures teiste pärijatega kokkulepe või lahendab seda ainult kohus.

Re: sundosa nõue

23 Dets 2016, 22:11

Pärand avaneb pärandaja surmaga. Kui pärandaja on teinud testamendi, siis toimub pärimine testamendi järgi. Pärijad selgitab notar välja pärimismenetluse käigus. Notar väljastab pärijate kohta pärimistunnistuse. Pärandvara hulka kuulub kogu pärandaja vara. Saan teie küsimusest aru, et pärandaja on sõlminud abieluvaralepingu, mille järgi on abikaasad kokku leppinud lahusvaras. Kui pärija oli abielus, siis pärivad pärijad kogu pärandaja lahusvara ning juhul, kui endistele abikaasadele kuulus ühisvara, mida abikaasad ei ole jaganud, siis ka pärandaja osa sellest. Sundosa on rahaline nõue pärijate vastu ning sundosa nõue tuleb esitada testamendis määratud pärijatele. Sundosa on õigustatud nõudma pärandaja abikaasa või alaneja sugulane, kelle suhtes pärandajal oli surmahetkel seadusest tulenev ülalpidamiskohustus, nt alaealised lapsed. Täpsemate vastuste saamiseks soovitan Teil pöörduda enda küsimustega selle notari poole, kes pärimisasja menetleb. Notaril on võimalik Teid nõustada lähtudes konkreetsetest asjaoludest, arvestades seejuures pärijate ringi ning pärandvara koosseisuga.


Vastas Eve Põtter.

Vasta