Teovõimetu isiku pangakonto kasutamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 10 Jaan 2017, 15:12

Teovõimetu isiku pangakonto kasutamine

10 Jaan 2017, 15:55

Isa suri haiglas insuldi tagajärjel, mis tähendab, et ta oli kogu haiglas viibimise aeg (2 nädalat) ebaadekvaatne ja teovõimetu. Enne haiglasse sattumist oli tal koostatud omakäeline testament, millega oli pärijate (2 tütart) vahel jagatud kinnisvara. Pärimismenetlus oli avatud ja pärimistunnistused väljastatud. Notar selgitas, et isal oli pangas avatud arveldusarve, millel raha ei ole. Isa oma pangakontolt ise raha internetipangas ei liigutanud, kuna ei osanud kasutada arvutit ja panga ülekandeid tegi tema eest vanem tütar. Seega oli vanemal tütrel ligipääs isa pangakontole. Nooremale tütrele on teada, et isal oli arvel suurem summa raha (saadud kinnisvara müügist). Testamendis seda raha mainitud ei olnud. Noorem tütar sai pangast teada, et vahetult enne isa surma on pangakontolt tehtud internetipangas ülekandeid vanema tütre kontole. Selleks on muudetud ka lubatud päevalimiite. Nüüd väidab vanem tütar, et tal oli selleks suuline kokkulepe isaga. Kuna vanemal tütrel puudub kirjalik volitus isa poolt ja ta on teinud ülekandeid oma arvele sellel ajal, kui isa oli juba haiglas ja teovõimetu, siis kas tema käitumine võib olla seadusevastane?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Teovõimetu isiku pangakonto kasutamine

11 Jaan 2017, 19:13

Isa on teinud omakäelise testamendi ja pärandanud oma kinnisvara kahele tütrele. Teised varad, mis isal tema eluajal kogunenud olid, jäid seadusjärgsele pärimisele. Seega, kui peale kahe tütre pärandajal alan alanejad sugulasi (abikaasa, teised lapsed ) ei olnud, siis pärivad lapsed ( teie ja teie õde) vara võrdselt.

Teie kaasuse puhul tegi vanem õde isa pangakontolt väljamakseid ( ülekandeid) isa eluajal ja kandis summad oma pangakontole. See ei ole kindlasti enam pärand, kuna notar saab arvestada vaid isiku surmajärgse varaga.

Nüüd väidab vanem õde, et isa oli raha tema arvele ülekandmiseks andnud suulise korralduse/ nõusoleku. Miks pidi teie isa seda tegema? Kas see raha läks või oleks läinud isa haiglakulude tasumiseks, korteri või maja ülalpidamiseks või mingi muu konkreetse toimingu tegemiseks? Siis oleks õigustatud raha ülekandmine.

Palun saatke oma vanemale õele kirjalik ( ka e-posti teel sobib) küsimus raha kulutamise eesmärkide kohta ja nõue, et ta ½ summast teile tagasi kannaks. Juhul kui vanem õde teile ei vasta või teatab, et raha teile üle ei kanna, siis saate vaidlustada raha omistamise kohtus.


Vastas Krista Paal.

Vasta