Raha välja võtmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Raha välja võtmine

10 Jaan 2017, 19:35

Probleem on selles, et minu elukaaslane, kellega oleme kooselanud 48.a, kahjuks suri. Mina laksin surmatunnistusega panka ja sellega tegin endale võimatuks sularaha valjavõtmise. Tema kontol oleva raha saab välja võtta ainult tema õde, kellest mina ei te miskist, kas ta on elus või mitte. Ma tean, et ta õel on kaks poega, kes on sündinud Tallinnas, aga kas praegu siin elavad või mitte, seda ei ole teada. Kas on võimalik minul seda raha välja võtta seaduslikul alusel?

Re: Raha välja võtmine

10 Jaan 2017, 19:36

Pärandaja vara läheb üle pärijatele ning see hõlmab kogu pärandvara, nii õiguseid kui kohustusi. Pärijad selgitatakse välja pärimismenetluse käigus, mida viib läbi notar. Pärijad selgitatakse välja kas seaduse või testamendi järgi. Kui isik ei ole jätnud kehtivad testamenti on tema vara pärijad tema lapsed ja nende lapsed. Kui tal ei ole lapsi, siis vanemad ning juhul kui vanemaid ei ole siis kõik õed ja vennad. Sugulaste kõrval on seaduse järgi pärijaks ka abikaasa. Kui Teie elukaaslasel ei olnud lapsi ning vanemad on surnud siis on tema pärijateks tema õed ja vennad.

Saan aru teie kirjast et olite elukaaslased, mistõttu ei ole Teil õigus pärandvarale ning elukaaslase nimele avatud pangakontodele seaduse järgse pärimise korral. Juhul kui Teie elukaaslane on teinud testamendi, mis on kehtiv (kodune või notariaalne), siis olete Te pärija testamendi järgi ning Teil on õigus pärida ka pangakontodel olev raha.

Pärija saab enda pärimisõigust tõendada pärimistunnistusega, mille notar väljastab pärimismenetluse käigus ning sellega on pärijatel võimalik saada ka pärandaja nimele avatud pangakontodel olev raha. Kui notar algatab pärimismenetluse, siis selgitab ta välja kes on pärjad. On tõenäoline, et notaril on võimalik saada ühendust ka pärandaja sugulastega pärast pärimismenetluse algatamist. Pärimismenetluse algatamise õigus on isikul, kellel on õigus pärida seaduse või testamendi järgi või kellel on selleks õigustatud huvi. Pärimismenetluse algatamise eest ja pärimistunnistuse väljastamise eest tuleb tasuda notari tasu. Täiendavaid selgitusi nii pärimismenetluse kui notari tasude kohta leiate Notarite koja kodulehelt https://www.notar.ee/528


Vastas Eve Põtter.

Vasta