Pärimismenetluse ennistamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 23 Jaan 2017, 11:25

Pärimismenetluse ennistamine

23 Jaan 2017, 11:32

Kui pärandaja suri, läksime notari juurde ja alustasime pärimismenetluse. Teatasime notarile, et pärandajal võivad olla alaealised lapsed uuest suhtest, kuid kelle sünnitunnistustel isanime ei ole. Notar võttis laste emaga ühendust ja andis teada, et ta on algatanud pärimismenetluse ning selgitas, millised on tema võimalused isaduse tuvastamiseks ja seejärel laste õigused pärimismenetluses.
Laste ema üleskutsemenetluses antud tähtajaks mingeid toiminduid ei teinud, kuigi oli menetlusega kursis ning küsis notarilt ka täpsustavaid küsimusi.
Kuna rohkem pärijaid ei ilmunud, kirjutas notar välja pärimistunnistused ametlikele pärijatele.
Kuu aega pärast pärimistunnistuse väljastamist, pöördus laste ema kohtu poole isaduse tuvastamiseks ning kohus tuvastas isaduse.
Notar ütles mingi hetk, et kui laste ema pöördub kohtuotsusega tema poole, siis ta lihtsalt keerab pärimismenetluse tagasi ja teeb uue koos ülejäänud pärijatega.
Kuna laste emale oli pärandaja surm ja pärimismenetluse läbiviimine teada, kas ta saab siis tugineda pärimisseaduse § 175 lõikele 3?
Kuidas sellist situatsiooni lahendada saab?
Kas Notar saab lihtsalt nii teha, kuigi tähtaja jooksul laste ema ei teinud midagi, kuigi oli pärimistoimingutest teadlik?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Pärimismenetluse ennistamine

25 Jaan 2017, 16:37

Pärija vara pärivad kõik tema pärijad ning juhul kui pärandaja ei ole teinud testamenti, siis pärivad esimeses järjekorras kõik pärandaja lapsed ning laste kõrval ka abikaasa.

Juhul, kui sünnitunnistuselt ei nähtu andmeid selle kohta, et pärandaja oli laste isa, siis tuleb esimeses järjekorras pöörduda isaduse tuvastamiseks kohtusse, et enda pärimismõigust tõendada. Kui notar on väljastanud pärimistunnistuse, kuhu ei ole kantud kõiki pärijaid ning ilmnevad uued asjaolud (nt tuvastatakse isadus), siis tuleb see notaril pärimisseaduse § 175 kohaselt kehtetuks tunnistada ning väljastada uus pärimistunnistus.


Vastas Eve Põtter.

Vasta