Kauge sugulase võlgade pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kauge sugulase võlgade pärimine

13 Mär 2017, 20:19

Tere!

Minuni jõudis uudis, et minu perele tahetakse pähe määrida mu ema isa vennapoja võlad, kes lahkus siit ilmast millalgi eelmisel aastal. Mulle pole saadetud mitte mingisugust pärandiga seotud dokumenti, ent ometigi väidetakse, et ka minul (ja minu 2-kuusel pojal) tuleb pärandist loobuda.

Tekib küsimus, et kuna ma ei tea isegi seda, millal see inimene suri (täiesti kontvõõras inimene minu jaoks), siis sellest võib olla möödas juba kolm kuud. Kas hilja ei ole? Lisaks mismoodi saab üleüldse meie tagaselja mingeid liigutusi teha, kui mulle pole tulnud mitte mingusugust teavitust pärandi olemasolu kohta? Kas see inimene liiga kauge sugulane ei ole?

Olen täiesti tummaks löödud ja ei oska kusagile pöörduda. Püüdsin lugeda pärimisseadust, aga sealne tekst on nii keeruline, et ei oska ridade vahelt vastuseid lugeda.

Abile lootma jäädes,
Tarvo

Re: Kauge sugulase võlgade pärimine

14 Mär 2017, 22:51

Pärimine toimub kui seaduse või testamendi järgi. Kui pärandaja ei ole teinud testamenti siis selgitatakse pärijad välja seaduse järgi. Päritakse kolmes järjekorras ning rohkem teavet selle kohta leiate Notarite koja veebilehelt https://www.notar.ee/528.

Kui pärandaja pärijad loobuvad pärandist, siis läheb pärimisõigus üle järgmise järjekorra sugulastele. Seega ei ole välistatud olukord, kus olete enda kauge sugulase vara pärijaks. Selle tingimuseks on, et kõik eelmise järjekorra pärijad on pärandist loobunud.

Pärimaõigustatud isikuna on Teil õigus kolme kuu jooksul loobuda pärandist ning nimetatud kolm kuud hakkab jooksma ajast, kui Te saate teada enda pärimisõigusest ja pärandaja surmast. Teie pärimisõigust tekib hetkest kui Teie ema loobub pärandaja pärandist ning kolm kuud hakkab jooksma hetkest, kui sellest teada saate.

Juhul kui Te pärida ei soovi, siis tuleks Teil teha loobumisavaldus nii enda kui ka enda alaealise lapse nimel. Alaealise lapse nimel peaks pärandist loobumise avalduse tegemise juurde tulema ka lapse isa, sest vanematel on ühine esindus- ja otsustamiseõigus last puudutavates küsimustes.

Pärimismenetlust viib läbi notar. Teie küsimusest saan aru, et olete kolmanda järjekorra pärija ning pärimismenetluse käigus on notar kohustatud võtma kõikide kolmanda järjekorra pärijatega ühendust pärast seda, kui on selgunud, et esimese ja teise järjekorra pärijad ei ole. Samas ei ole välistatud, et notar ei saa Teiega ühendust võtta, kuna Teie kontaktandmeid ei ole notarile avaldatud ning neid ei ole võimalik ka muul viisil selgeks teha. Igal juhul julgustan Teid ise notariga ühendust võtma ning olukorda uurima, et saaksite koos emaga soovi korral esitada loobumisavalduse õigeaegselt.

Kui Teile ja teie sugulastele ei ole teada milline notar pärimisasja menetleb, siis Ametlike Teadeannete kaudu on Teil võimalik seda teada saada, sisestades otsingusse (otsingu liik pärimisteated) pärandaja nime või isikukoodi (otsingu märksõna) https://www.ametlikudteadaanded.ee/.


Vastas Eve Põtter.

Vasta