Kodune testament

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kodune testament

16 Mai 2017, 17:29

Tere!
Nimelt on mul küsimus koduse testamendi kohta. Kas tunnistajaks võivad olla testamendi saaja sugulased/pereliikmed? Kuna testaator on vaja panna vanadekodusse, siis kas see mõjutab ka testamenti kuidagi?(näiteks kaotab kehtivuse?)

Re: Kodune testament

24 Mai 2017, 09:44

Tere

Nõuded kodusele testamendile on sätestatud Pärimisseaduse kolmanda peatüki esimeses jaos. Kodune testament võib olla algusest lõpuni oma käega kirjutatud (§ 24), sel juhul ei ole tunnistajad vajalikud või, juhul kui testaator pole võimeline oma käega kirjutama, tunnistajate juuresolekul alla kirjutatud (§ 23). Sellisel juhul kirjutab testamendi tegija testamendile alla vähemalt kahe teovõimelise tunnistaja juuresolekul. Tunnistajatega testament ei pea olema ise (omakäeliselt) kirjutatud, see võib olla ka trükitud kujul. Oluline on, et testamendi tegija kirjutaks sellele tunnistajate nähes alla. Tunnistajad peavad olema testamendi allakirjutamise juures üheaegselt. Tunnistajatele peab testamendi tegija teatama, et nad on kutsutud tunnistajateks testamendi tegemise juurde ning et testament sisaldab tema viimset tahet. Tunnistajad ei pea teadma testamendi sisu. Kohe pärast seda, kui testamendi tegija on testamendile alla kirjutanud, kirjutavad sellele alla tunnistajad. Tunnistajad kinnitavad oma allkirjaga, et testamendi tegija on testamendile ise alla kirjutanud ja et nende arusaamise kohaselt on ta selle tegemisel teo- ja otsustusvõimeline. Pärimisseaduse § 23 lg 4 kohaselt ei või tunnistajaks olla isik, kelle enda või kelle üleneja või alaneja sugulase, venna või õe või nende alaneja sugulase või abikaasa või abikaasa üleneja või alaneja sugulase kasuks testament tehakse.

Kindlasti peab olema koduses testamendis ära märgitud selle tegemise kuupäev ja aasta. Ilma selleta on testament tühine. Kodune testament kaotab kehtivuse, kui selle tegemise päevast on möödunud kuus kuud ja testaator sel ajal elab. Siis tuleks teha uus testament, järgides kõiki koduse testamendi kohta käivaid reegleid.

Testamendi tegija võib testamenti hoida kodus või anda selle hoiule usaldusväärsele isikule, kes kohustub testamendi peale isiku surma viima viivitamatult notari juurde.

Vastas Tiina Mölder

Vasta