Infopäring pärandi kohta.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Infopäring pärandi kohta.

20 Mai 2017, 17:04

Mul on küsimus pärandi kohta, sooviks nõu kuidas toimida.
Lugu järgmine:
Olen 48a 100% töövõimetu liikumispuudega naisterahvas. Elukaaslane (edaspidi Alvar) on 56a töövõimetuspensionär. Elame vabaabielu juba 9a, minule eraldatud Linnale kuuluvas korteris. Alvari ema on 78a. Ta pärandas testamendiga Alvarile oma korteri kus elab ise. Alvaril on veel kaks poolõde kes sündisid hiljem. Neil on ühine isa kes on ammu surnud ja see vist ei puutu asjasse.
Alvaril on eelnevast kooselust 12a poeg. Ta maksab igakuiselt elatusraha kuid oma pojaga ei suhtle. Poeg ei kanna ka tema perekonnanime. Elatusraha mõistis välja kohus.
Alvar ise on parandamatult haige. Tema sooviks et ema pärandatud korter tema surma korral ei läheks tema tundmatule pojale. Ema tal elab ja seega ei ole ta veel seda pärinudki kuid sooviks veidi tulevikku vaadata. Alvar tahab et korter jääks edaspidi minule. Me pole abielus, kas oleks mõttekas abielu registreerida sel juhul, kas siis oleksin automaatselt ainupärija ?
Või peab Alvar tegema testamendi kui see aeg käes kui ema lahkunud ja korter Alvari nimel. Samas lugesin riigilõivudest mis on päris kõrged. Kas on ka selles suhtes soodustusi? Kas oleks mõeldav hoopis kinkeleping ja kui suur oleks sel juhul riigilõiv arvestades et oleme vähekindlustatud?
Jään Teie vastust ootama.

Lugupidamisega

Re: Infopäring pärandi kohta.

25 Mai 2017, 10:23

Tere

Pärimise aluseks on seadus (seadusjärgne pärimine) või pärandaja viimne tahe, mis on avaldatud testamendis (pärimine testamendi järgi) või pärimislepingus (pärimine pärimislepingu järgi). Pärimisõigust pärimislepingu järgi eelistatakse pärimisõigusele testamendi järgi, neid mõlemaid aga pärimisõigusele seaduse järgi.

Seadusjärgsed pärijad on pärandaja abikaasa ja käesolevas seaduses nimetatud sugulased. Seadusjärgne pärija võib olla ka kohalik omavalitsusüksus või riik.

Sugulased pärivad kolmes järjekorras. Teise järjekorra pärijad pärivad, kui esimese järjekorra pärijaid ei ole. Kolmanda järjekorra pärijad pärivad, kui esimese ja teise järjekorra pärijaid ei ole. Sugulaste seadusjärgse pärimise kohta käivaid sätteid kohaldatakse, arvestades pärandaja üleelanud abikaasa õigust pärandile.

Esimese järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja alanejad sugulased - need on pärandaja lapsed (nii bioloogilised kui lapsendatud), lapselapsed jne

Teise järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Kui pärandi avanemise ajal on pärandaja mõlemad vanemad elus, pärivad nad kogu pärandi võrdsetes osades. Kolmanda järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja vanavanemad ja nende alanejad sugulased. Kui pärandi avanemise ajal on elus kõik vanavanemad, pärivad nad kogu pärandi võrdsetes osades.

Koos pärandaja sugulastega pärib pärandaja üleelanud abikaasa seaduse järgi: esimese järjekorra pärijate kõrval võrdselt pärandaja lapse osaga, kuid mitte vähem kui ühe neljandiku pärandist; teise järjekorra pärijate kõrval poole pärandist. Kui ei ole sugulasi esimesest ega teisest järjekorrast, pärib pärandaja abikaasa kogu pärandi.

Testament võib olla notariaalne või kodune. Notariaalne testament võib olla notariaalselt tõestatud või notari hoiule antud testament. Kodune testament võib olla tunnistajate juuresolekul alla kirjutatud või omakäeliselt kirjutatud testament.

Testamendijärgne pärija on isik, kellele testaator on testamendiga pärandanud kogu oma vara või mõttelise osa (murdosa) sellest. Selliselt laieneb see ka peale testamendi koostamist omandatud varale.

Vastas Tiina Mölder

Re: Infopäring pärandi kohta.

25 Mai 2017, 14:55

Tere taas!
Tänan vastuse eest.
Kahjuks ei saanud ma vastuseid oma küsimustele.

Re: Infopäring pärandi kohta.

30 Mai 2017, 10:08

Tere,

Kuna konkreetsed vastused sõltuvad täpsetest asjaoludest (näiteks riigilõivu suurus vara väärtusest) ei ole foorumis kõiki asjaolusid teadmata kahjuks täpseid vastuseid anda võimalik. Küll aga soovitan nende saamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Mugav ja taskukohane on seda teha registreerudes Eesti Õigusbüroo juristi õigusnõustamisele siinsamas juristaitab.ee lehel (http://www.juristaitab.ee/et/form/regis ... -kliendiks). Eesti Õigusbüroo juristid nõustavad kõigis Eesti linnades, valige omale sobivaim nõustamiskoht. Oluline on ka märkida, et kahe esimese nõustamistunni eest klient tasuma ei pea.

Vastas Tiina Mölder

Vasta